Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co robić, gdy nie wiem, kto dziedziczy po zmarłym?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 24.03.2019

Zmarł mój brat, zostawił długi. Co robić, gdy nie wiem, kto dziedziczy po zmarłym? Czy tylko ja mam się zrzec spadku, czy moja żona i dziecko też? Jak się dowiedzieć, czy żona zmarłego odrzuciła spadek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy kodeksu cywilnego regulujące porządek dziedziczenia. Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 931 §:

 

„1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

 

Dzieci spadkodawcy dziedziczą w pierwszej kolejności. Oznacza to, że w braku małżonka wyłączają one od dziedziczenia wszystkich dalszych krewnych zmarłego. Ich udziały są równe. Jeżeli spadkodawca pozostawił małżonka oraz dzieci, udziały współspadkobierców są w zasadzie równe. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (art. 931 § 1 zd. 2). Oznacza to, że w sytuacji, gdy do dziedziczenia dochodzi wraz z małżonkiem więcej niż troje dzieci spadkodawcy, małżonek znajduje się w sytuacji uprzywilejowanej i jego udział spadkowy przewyższa udziały pozostałych spadkobierców.

 

„Art. 932.  

§ 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy”.

 

Małżonek może dojść do dziedziczenia także w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy oraz zstępnymi rodzeństwa. Sytuacja taka występuje wówczas, gdy jedno lub oboje z rodziców spadkodawcy nie dożyli otwarcia spadku. Jeżeli jedno z rodziców zmarło przed spadkodawcą, jego udział (w wysokości jednej czwartej) przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych (art. 932 § 4). Jeżeli oboje rodzice zmarli przed spadkodawcą, udziały obojga przypadają rodzeństwu zmarłego w równych częściach. W każdej ze wskazanych sytuacji udział w spadku małżonka ma charakter stały i zawsze wynosi jedną drugą, niezależnie od tego, ile osób dochodzi do dziedziczenia drugiej połowy spadku (art. 933 § 1).

 

Jeżeli któreś z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku, w jego miejsce wchodzą jego zstępni (art. 932 § 5). Udział spadkowy, który przypadałby zmarłemu bratu lub siostrze, dzieli się na równe części między ich dzieci, ewentualnie dalszych zstępnych. W powołanym przepisie znajduje się odesłanie do zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy, a więc odesłanie do art. 931 § 2.

 

Pana żona nie musi spadku odrzucać, ale muszą to zrobić dzieci. Jeżeli są małoletnie, wymagane jest uzyskanie zgody sądu rodzinnego na możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dzieci.

 

Prowadzony jest jedynie rejestr aktów poświadczenia dziedziczenia:

 

https://rejestry-notarialne.pl

 

Innych danych niestety nie można uzyskać sposobem urzędowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus dwa =

»Podobne materiały

Sądowy dział spadku i długi pozostałe po spadkodawcy

Ja i moje rodzeństwo otrzymaliśmy w spadku po ojcu majątek (po 1/3), który przyjęliśmy wprost. Dokonaliśmy zgodnie sądowego działu spadku, na podstawie którego całość przejmuje jedna osoba. W postanowieniu sądowym jednak nie są wspomniane zobowiązania wynikające ze spadku. Czy wszystkie długi przes

Jak odzyskać swoją część spadku nie dziedzicząc długów?

W styczniu tego roku zmarł mój ojciec. Nie miał wielkiego majątku, a jedyną rzeczą jaką zostawił jest samochód, którego połowa należy teraz do mnie. Okazało się jednak, że oprócz auta zajętego w części przez komornika pozostały też długi. Wiem, że mam 6 miesięcy na załatwienie spraw spadkowych &ndas

Czy pasierb musi odrzucić spadek?

Zmarł mój mąż. W związku z tym, że miał długi, ja i nasz wspólny syn odrzuciliśmy spadek. Czy drugi syn (męża pasierb) również musi odrzucić spadek? Jeżeli tak, to w którym momencie syn musi odrzucić spadek w sytuacji, jeżeli żyje męża matka i bracia?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »