Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co robić, gdy nie wiem, czy istnieje testament?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.12.2018

Moja siostra zmarła w 2012 r. Nie wiadomo mi było, czy zostawiła testament, nie zostałem o tym poinformowany. Niedawno dowiedziałem się od drugiej siostry, że zostały długi do spłacenia. Co mam zrobić w takiej sytuacji, żeby nie spłacać tych długów?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przyjął Pan spadek przez upływ czasu z mocy ustawy. Spadek to także długi, nawet jeśli są to tylko długi.

 

Siostra zmarła w 2012 roku, więc 5 lat temu. Najpierw należy sprawdzić, czy długi nie są przedawnione.

 

Zgodnie z brzmieniem art. 118 Kodeksu cywilnego podstawowym terminem przedawnienia jest termin 10-letni. Od powyższego terminu istnieje szereg wyjątków. Wyjątki te zostały określone już w art. 118 Kodeksu cywilnego, jak również w szeregu przepisów szczególnych. Tak więc zasadą jest, iż roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu w okresie 10 lat, chyba że przepisy prawa ustalają odmienny termin przedawnienia danego roszczenia majątkowego. Artykuł 118 kodeksu cywilnego ustanawia 3-letni termin przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz roszczeń o świadczenia okresowe. Przykładem świadczenia okresowego, czyli powtarzającego się, jest czynsz najmu czy też odsetki, jeżeli są płatne w stałych z góry oznaczonych okresach czasu.

 

Przepisy szczególne regulują natomiast cały szereg terminów przedawnienia. Tytułem przykładu wskazać można następujące przepisy:

 

  • art. 554 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch;
  • art. 646 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane;
  • art. 677 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy, czy też
  • art. 719 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Proszę więc sprawdzić, jakiego rodzaju są to zobowiązania i czy siostra miała wydany na nie wyrok zobowiązujący do zapłaty, jeśli nie – to zasadniczo przedawniły się z upływem 3 lat.

 

W innym wypadku – gdy był wyrok – przedawniają się z upływem lat 10, i trzeba sprawdzić, kiedy był wyrok, jakie inne czynności były podjęte przez wierzycieli. Być może długi są przedawnione.

 

Drugą opcją jest uchylenie się od skutków przyjęcia spadku. To jest ciężki temat i wymaga sprawy sądowej i udowodnienia, że nie wiedział Pan – nie o długach, ale o powołaniu do spadku.

 

Zgodnie z treścią postanowienia z dnia 30 czerwca 2005 r., sygn. akt IV CK 799/04, „podstawę uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może stanowić błąd prawnie doniosły (art. 1019 § 2 w zw. z art. 84 § 1 zdanie pierwsze i § 2 k.c.). Błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustalaniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego.

W przedmiocie uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku sąd przeprowadza rozprawę”.

 

Jak więc z powyższego wynika, musiałaby Pani złożyć wniosek do sądu o uchylenie się od skutków prawnych niezachowania terminu na odrzucenie spadku. Ale jeśli wiedział Pan o śmierci siostry, o powołaniu do spadku, to zasadniczo nie ma Pan argumentów. Pozostaje kwestia przedawnień, może tak da się bronić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Brak możliwości przyjazdu do Polski w celu odrzucenia spadku

Zmarł mój mąż, który miał długi. Chcę odrzucić spadek. Ale mam jeszcze córkę, która mieszka we Francji oraz wnuczkę, która ma podwójne obywatelstwo. Urodziła się we Francji i nie jest zameldowana w Polsce. Poza tym córka jest w ciąży. Nie wiem, w jaki sposób ona i dziecko mają

Lekkomyślny kredytobiorca

Moja mama zaciągnęła kredyty w kilku bankach na kwotę około 100 tys. zł. Z tego co mi wiadomo, połowę tej kwoty wzięła dla znajomego, który zmarł, potem brała następne pożyczki, żeby spłacać ten zaciągnięty wcześniej dług. Mama zarabia około 1 tys. złotych miesięcznie, jedna

Różnica między odrzuceniem a przyjęciem spadku

Mama zmarła, zostawiając po sobie duże długi. Posiadała działkę na kredyt. Połowa tej działki należy do mnie. Wraz z mężem wyraziłam zgodę na wzięcie kredytu przez moich rodziców. Tata żyje. Jaka w mojej sytuacji będzie różnica między odrzuceniem a przyjęciem spadku do wysokoś
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »