.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co robić, gdy dziecko powie, że jest wykorzystywane seksualnie?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 24.10.2019

Siedmioletnie dziecko powiedziało, że jest wykorzystywane seksualnie przez ojca. Jakie powinnam podjąć działania, żeby ochronić dziecko przed dalszym wykorzystywaniem? Od 6 lat jesteśmy rozwiedzeni. Alimenty przychodzą regularnie. Ojciec dziecka robi wrażenie osoby bardzo zapracowanej. Teraz dziecko jest na zwolnieniu lekarskim, ale za kilka dni musi iść na spotkanie z ojcem. Nie wiem, co było powodem, że właśnie teraz doszło do zwierzenia i powiedzenia o wykorzystywaniu seksualnym. Jestem oszołomiona. Nie wiem jak powinnam prawidłowo reagować. Co robić, jakie mam poczynić prawne kroki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co robić, gdy dziecko powie, że jest wykorzystywane seksualnie?

Fot. Fotolia

Opisana przez Panią sytuacja musi być dla Pani oraz córki niezwykle stresująca i trudna, ciężko się w niej odnaleźć i sobie z tym poradzić, ale trzeba rozwiązać ten problem.

 

Przede wszystkim w mojej ocenie należy zgłosić popełnienie przestępstwa na policji lub w prokuraturze. Zależnie od tego, jaką formę to przybrało, w grę może wchodzić przestępstwo z art. 197 § 3 kodeksu karnego; zgodnie jego treścią kto dopuszcza się zgwałcenia wobec małoletniego poniżej lat 15, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Inną możliwością jest przestępstwo z art. 200 § 1 – kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub poddania się czynności seksualnej albo też wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

To, do jakiego przestępstwa doszło, zależne jest od tego, co konkretnie miało miejsce. Rozumiem, że postępowanie takie mogłoby być dla córki stresujące, jednakże na pewno nie bardziej niż to, co ma miejsce obecnie. Do tego niewątpliwie byłaby przesłuchiwana w obecności psychologa, prawdopodobnie mogłaby zostać poddana jakiemuś badaniu przez psychologa, aby ocenić, jak wygląda sytuacja i jaki to pozostawiło ślad na dziecku. Należy zaznaczyć, iż w trakcie procesu małoletniego przesłuchuje się tylko raz, w dodatku nie na sali sądowej, ale bardziej prywatnie, a na sali sądowej odtwarza się jedynie zapis. Robi się tak po to, aby dziecku oszczędzić właśnie negatywnych emocji i chronić je.

 

To jest droga karna, a oprócz tego niewątpliwie może to mieć wpływ na sprawy rodzinne, gdyż jako matka rozumiem Panią, że trudno byłoby teraz zawozić ją do ojca. Na chwilę obecną, gdyby Pani nagle ucięła te kontakty, bez żadnych innych kroków prawnych, naruszyłaby Pani orzeczenie sądu, gdzie orzeczono o sposobie kontaktów. Jednakże dopóki ojciec dziecka nic nie zgłosi, nie ma problemu, ale należy dopuścić taką możliwość. W związku z tym zasadne byłoby w tej sytuacji złożenie wniosku do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem albo też pozbawienie władzy rodzicielskiej i zakaz kontaktów, zależnie tutaj od Pani woli i decyzji. Mogłaby Pani wnieść o ustalenie kontaktów w ten sposób, iż za każdym razem kontakty te odbywać się będą w Pani obecności albo też kuratora, jeśli nie chce Pani zdecydować się jeszcze na radykalne rozwiązanie w postaci całkowitego odseparowania od ojca. Trzeba wówczas złożyć do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka wniosek o zmianę orzeczenia w sprawie kontaktów i ustalenie odpowiednich postanowień.

 

Jeśli zaś chciałaby Pani, może Pani złożyć wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej, na podstawie art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Na tej podstawie, jeśli rodzice w rażący sposób nadużywają władzy rodzicielskiej lub zaniedbują swoje obowiązki wobec dziecka, sąd pozbawi rodzica lub rodziców władzy rodzicielskiej. W tym wypadku byłoby to jak najbardziej zasadne i jeśli sąd nie będzie miał wątpliwości, iż rzeczywiście to miało miejsce, nie powinno być problemu z uzyskaniem odpowiedniego orzeczenia o zakazie kontaktów. W tym samym wniosku można zawrzeć również wniosek o zakaz kontaktów, a także o wydanie zabezpieczenia w postaci zakazu kontaktów do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. Oznaczałoby to, iż sąd zabezpieczyłby dobro dziecka poprzez tymczasowy zakaz kontaktów, zanim jeszcze zapadnie ostateczne postanowienie. Warto w tym punkcie zauważyć, iż w uchwale w składzie siedmiu sędziów z dnia 8 marca 2006 r. (sygn. akt III CZP 98/05) Sąd Najwyższy stwierdził, że „przepis art. 113 kro nie wyłącza udzielenia na podstawie art. 755 § 1 kpc zabezpieczenia poprzez zakazanie osobistej styczności z dzieckiem rodzicom niepozbawionym władzy rodzicielskiej. Nakaz uwzględniania dobra dziecka jest podstawową zasadą, która obowiązuje przy wykładni przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tak więc w sytuacji, gdy osobista styczność rodzica z dzieckiem w sytuacji, gdy może to zagrażać zdrowiu czy bezpieczeństwu dziecka, uznanie że nie można orzec zakazu styczności z dzieckiem na czas postępowania, musi zostać skrytykowane. W obecnej sytuacji niewątpliwie zostały spełnione przesłanki do udzielenia takiego zabezpieczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku, które jest przecież w gruncie rzeczy przedmiotem tego postępowania”.

 

Takie są prawne kroki, jakie można podjąć na chwilę obecną, aby zapewnić Pani córce bezpieczeństwo. Jeśli będzie toczyło się postępowanie karne, jest większa szansa, iż sąd rodzinny również podejmie odpowiednią decyzję. Postępowanie karne może toczyć się przez dłuższy czas, dlatego nie ma co czekać, a lepiej złożyć od razu wniosek do sądu rodzinnego. Chciałabym jeszcze dodać, iż nawet gdyby został orzeczony zakaz kontaktów i pozbawienie władzy rodzicielskiej, nie uchybia to obowiązkowi alimentacyjnemu, gdyż wcale nie zostaje uchylony. Mam nadzieję, że uda się Pani rozwiązać ten problem, a Pani córka nie zostanie już narażona na niebezpieczeństwo.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl