Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

CIT-2 a rozpoczęcie działalności spółki

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 22.12.2015

Termin na złożenie deklaracji CIT-2 ściśle związany jest z dniem rozpoczęcia działalności przez spółkę kapitałową. Za dzień rozpoczęcia działalności należy uważać dzień otwarcia ksiąg rachunkowych spółki.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 1. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych1 (zwanej dalej „ustawą”) podatnikiem podatku dochodowego są zarówno spółki, które mają osobowość prawną, jak i spółki kapitałowe w organizacji.

 

Jednocześnie zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności przez spółkę, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

 

Zgodnie z art. 25 ust. 1 i 1a ustawy terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy, a więc również składania deklaracji CIT-2, uzależnione są od dnia, w którym dla spółki rozpoczął się rok podatkowy. Kluczowym jest więc określenie dnia rozpoczęcia działalności spółki, bowiem jak wskazano powyżej, dzień ten jest również pierwszym dniem roku podatkowego.

 

Mając na uwadze, że jako podatników podatku dochodowego ustawa wskazuje również spółki kapitałowe w organizacji, należy stwierdzić, że niekoniecznie musi być to dzień, w którym spółka uzyskała osobowość prawną (dniem, w którym zarówno spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i spółka akcyjna uzyskują osobowość prawną, jest dzień, w którym spółka zostaje wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 161 § 1 Kodeksu spółek handlowych2, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki. Natomiast spółka akcyjna w organizacji, zgodnie z art. 323 § 1 K.s.h., powstaje z chwilą zawiązania spółki (co z kolei, zgodnie z art. 310 § 1 K.s.h., następuje z chwilą objęcia wszystkich akcji).

 

Dzień powstania spółki kapitałowej w organizacji może być pierwszym dniem roku podatkowego, od którego liczone są terminy na złożenie deklaracji CIT-2, pod warunkiem jednak, że jest on jednocześnie dniem rozpoczęcia działalności spółki. Mając na uwadze, że podatnikiem podatku CIT mogą być spółki w organizacji oraz treść art. 14 ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej3, zgodnie z którym spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców, należy również stwierdzić, że dniem rozpoczęcia działalności niekoniecznie musi być dzień wpisu do rejestru przedsiębiorców. Najbezpieczniejsze wydaje się w tym przypadku stosowanie interpretacji organów podatkowych, według których dniem rozpoczęcia działalności jest dzień otwarcia ksiąg rachunkowych, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

 

 

 

 

---------------------------------------------

1 Ustaw z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.)

3 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 22.12.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Zmiany w CIT 2015 – wybrane zmiany art. 12

Z dniem 1 stycznia 2015 roku do art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2014.851 j.t. ze zm. dalej jako u.CIT) dodano nowe regulacje oraz znowelizowano część już istniejących.

Dochody z udziału w zyskach osób prawnych

Autor krótko charakteryzuje przychody (dochody) z udziału w zyskach osób prawnych, ze wskazaniem podstawowych wątpliwości związanych z ustaleniem ich wysokości i poborem.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »