Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża a nowy pracodawca

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.09.2016

Pracuję na umowę o pracę do końca września. Jakiś czas temu złożyłam dokumenty do innej firmy i w zeszłym tygodniu zostałam zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, którą przeszłam pozytywnie. W efekcie zaoferowano mi pracę. Cała procedura, zanim podjęłabym pracę, ma potrwać ponad miesiąc. W międzyczasie okazało się, że jestem w ciąży. Nie wiem co będzie dla mnie bardziej korzystne – pozostanie w dotychczasowej pracy, czy podjęcie nowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

 

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Konsekwencją regulacji zawartej w § 3 komentowanego artykułu jest to, że kobieta, która zawarła umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zachowuje status pracownicy do czasu porodu. W dniu porodu traci jednak ten status, a co za tym idzie, jako niepracownicy nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji kobieta ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego.

 

Jednym słowem – Pani umowa, która miałaby się zakończyć we wrześniu, przedłużyłaby się do dnia porodu, a potem otrzymałaby Pani zasiłek macierzyński, ale już nie urlop macierzyński, gdyż z dniem porodu przestałaby Pani być pracownikiem.

 

Z kolei trudno powiedzieć, jaką umowę zaoferuje Pani nowa firma. Jeśli na czas określony, który upłynąłby na przykład w trakcie wykorzystywania urlopu macierzyńskiego, to taka umowa nie przedłużyłaby się do końca urlopu.

 

Jeśli jednak otrzymałaby Pani umowę na czas nieokreślony, to pracodawca nie mógłby Pani zwolnić ani w ciąży, ani w czasie urlopu macierzyńskiego.

 

Znaczącą korzyścią może być to, że gdy przy zmianie pracodawcy otrzyma Pani podwyżkę – otrzyma Pani też wyższe świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - sześć =

»Podobne materiały

Odmowa wykonania polecenia przełożonego

„Jeżeli jednak pracownik jest przekonany, że wydane polecenie jest bezprawne, powinien albo wyraźnie odmówić jego wykonania, albo w przypadku wątpliwości – poprosić szefa o wydanie tego polecenia na piśmie”. Bardzo proszę o poparcie tego cytatu konkretnym przepisem, paragrafem. Cho

 

Czy pracownikowi należą się dwie odprawy: z powodu likwidacji stanowiska i z powodu przejścia na rentę?

Trzy lata temu z dniem 31 lipca został rozwiązany przez pracodawcę stosunek pracy z pracownicą w związku z likwidacją jej miejsca pracy. Teraz okazało się, że wtedy, przed rozwiązaniem umowy o pracę, złożyła ona wniosek o rentę (w czasie 10-letniej pracy nie przechorowała ani jednego dnia!). ZUS wyd

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »