Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża podczas umowy na zastępstwo - zasiłek macierzyński i urlop rodzicielski

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 23.12.2018

Jestem zatrudniona na zastępstwo od czerwca, planowany termin powrotu zastępowanej pracownicy przypada na 15 maja. Po tym terminie pracownica ma do wybrania zaległy urlop 26 dni i w związku z tym w pracy stawi się około lipca. Ja jestem w 9. tygodniu ciąży na L4, wiem, że przy umowie na zastępstwo umowa taka nie przedłożą się nawet do dnia porodu. Czy jak będę na L4, to umowa nie wygaśnie? Czy dostanę zasiłek macierzyński, a później urlop rodzicielski?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ciąża podczas umowy na zastępstwo - zasiłek macierzyński i urlop rodzicielski

Fot. Fotolia

Umowa na zastępstwo nie gwarantuje Pani praktycznie żadnej ochrony w związku z ciążą. Zgodnie z art. 177 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”.

 

Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Oznacza to, że niezależnie od okoliczności umowa o pracę wygaśnie w chwili powrotu zastępowanego pracownika do pracy.

 

Jeśli w tym czasie będzie Pani na zwolnieniu lekarskim – zwolnienie to będzie trwać do porodu (nie więcej niż 270 dni) i w tym czasie będzie Pani otrzymywała zasiłek chorobowy. Jednak po porodzie nie otrzyma Pani zasiłku macierzyńskiego, bowiem w chwili porodu nie będzie Pani objęta ubezpieczeniem chorobowym.

 

Jedynym rozwiązaniem, aby zapewnić sobie płatny urlop macierzyński jest podjęcie przed porodem kolejnej pracy albo założenie działalności gospodarczej. Przy czym i nowa praca i działalność muszą być faktycznie wykonywane, a nie jedynie podjęte w celu otrzymania zasiłku, bo ZUS na pewno to sprawdzi i jeśli Pani zatrudni się (założy działalność) tyko po to, aby mieć zasiłek, ZUS i tak go Pani nie wypłaci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + VIII =

»Podobne materiały

Wysokość zasiłku rehabilitacyjnego

Pracuję od 1 sierpnia na stałe. Moje wynagrodzenie wynosi 10 tys. zł, od tej kwoty są odprowadzane składki ZUS. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, czeka mnie rehabilitacja. Jaka będzie wysokość świadczenia w moim przypadku? 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »