.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Ciąża na umowie o zastępstwo

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.02.2017

Jestem w ciąży. Od niespełna 2 lat jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo. Jest to umowa o pracę na pełen etat. Obecnie koleżanka, którą zastępuję, przedłużyła urlop rodzicielski na kolejny rok – do września. Termin mojego porodu przypada na koniec maja, co, jak mi się wydaje, praktycznie oznacza, że do dnia porodu mogę pracować normalnie jako pracownik firmy (pomijam tu ewentualne nieprzewidziane przypadki zdrowotne).  Jakie świadczenia (jeśli w ogóle) przysługują mi po porodzie? Czy jest to normalny urlop macierzyński? Czy zasiłek? Czy moja umowa o pracę zostaje rozwiązana z dniem porodu, nawet jeśli zastępowana przeze mnie koleżanka nie wraca jeszcze do pracy? I jak wyglądałaby sytuacja w przypadku, gdyby koleżanka z jakichkolwiek przyczyn musiała przerwać urlop rodzicielski i wróciłaby do pracy nie we wrześniu, a już np. w styczniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ciąża na umowie o zastępstwo

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 177 ustawy Kodeks pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

 

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

 

Podsumowując – nawet jeśli ma Pani zawartą umowę na czas zastępstwa – nie skończy się ona z tego powodu, że urodzi Pani dziecko. Umowa ta rozwiąże się dopiero wtedy, gdy zastępowana koleżanka powróci do pracy. I tutaj mamy dwie możliwości:

 

  1. koleżanka wraca do pracy po Pani porodzie – od porodu przebywa Pani na macierzyńskim, a umowa z Panią rozwiązuje się, gdy koleżanka wróci, ale Pani otrzymuje nadal zasiłek macierzyński (za czas reszty urlopu macierzyńskiego),
  2. koleżanka wraca do pracy przed Pani porodem – umowa rozwiązuje się z chwilą powrotu koleżanki, a Pani nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego (ani zasiłku macierzyńskiego), gdyż w chwili porodu nie jest Pani pracownikiem.

 

Słowem – dla Pani najkorzystniej byłoby, gdyby Pani koleżanka wróciła już po Pani porodzie, bowiem jeśli stanie się to przed Pani porodem, nie będzie Pani miała prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl