.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża i zasiłki osoby zatrudnionej/współpracującej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.06.2018

Pracuję w jednoosobowej działalności gospodarcze, w czasie pierwszej ciąży poślubiłam właściciela farmy, w której pracuję, zaznaczam, że przebywałam na zwolnieniu lekarskim L4 od początku ciąży, po urlopie macierzyńskim (płatnym) poszłam od razu na urlop wychowawczy (bezpłatny). Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Zaszłam w drugą ciążę. Czy po urlopie wychowawczym złożyć od razu zwolnienie L4, ponieważ jeśli wrócę do prac,y stanę się współprowadzącą działalność, czy będzie przysługiwał mi zasiłek? Czy przerwać urlop wychowawczy i przez 3 miesiące opłacać składki jak osoba współpracująca, żeby otrzymać zasiłek macierzyński? Czy w ogóle przysługuje mi zasiłek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ciąża i zasiłki osoby zatrudnionej/współpracującej

Co do zasady osoba zatrudniona w jednoosobowej działalności z chwila poślubienia pracodawcy przestaje być pracownikiem, a staje się osobą współpracującą, co wiąże się z koniecznością wyrejestrowania jej z ubezpieczenia jako pracownika i zarejestrowania jako osoby współpracującej.

 

Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych „osobą współpracującą jest między innymi małżonek, który pozostaje z osoba prowadząca działalność we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu tej działalności”.

 

Pracownik, który jest niezdolny do pracy, pobiera świadczenie z tytułu choroby lub macierzyństwa bądź przebywa na urlopie wychowawczym i który będąc na zasiłku zawiera związek małżeński ze swoim pracodawcą, do zakończenia pobierania świadczenia lub przebywania na urlopie wychowawczym podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik.

 

Oznacza to, że przedstawienie kolejnego zwolnienia dzień po powrocie z urlopu może wyłączyć konieczność przerejestrowania Pani z pracownicy na osobę współpracującą do chwili zakończenia zwolnienia albo urlopu macierzyńskiego (kolejnego). Obowiązek przerejestrowania powstaje bowiem po powrocie z zasiłku lub zakończeniu urlopu wychowawczego i podjęciu współpracy.

 

Jeśli jednak zdecyduje się Pani zostać osobą współpracującą, to w razie choroby czy urodzenia dziecka będzie Pani miała prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

 

Słowem – może Pani albo od razu po wychowawczym rozpocząć kolejne zwolnienie i korzystać z niego jak pracownica albo najpierw zostać osobą współpracującą i dopiero potem korzystać z zasiłku (chorobowego i macierzyńskiego).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »