Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża i działalność gospodarcza w trakcie urlopu macierzyńskiego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.01.2018

Jestem po 4 miesiącach urlopu macierzyńskiego i zaszłam w ciążę. Czy mogę teraz założyć działalność i odprowadzać najwyższe składki, a później przejść na L4? Czy muszę wrócić na 1 dzień do pracy? Z którego stosunku dostanę świadczenie? W jakiej wysokości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ciąża i działalność gospodarcza w trakcie urlopu macierzyńskiego

Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

 

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u każdego z pracodawców pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 92 Kodeksu pracy) za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym (pracownikom, którzy ukończyli 50 rok życia przysługuje ono przez 14 dni). Począwszy od 34. lub 15. dnia niezdolności do pracy z powodu choroby, pracownicy nabywają prawa do zasiłku chorobowego. Z każdego etatu mam również prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

 

Jeśli jednak założy Pani działalność gospodarczą, uzyskując jednocześnie z etatu wynagrodzenie wyższe niż minimalne, to nie będzie Pani mogła podlegać pod ubezpieczenie społeczne z racji prowadzenia działalności. Nie może Pani więc z tego tytułu zostać objęta ubezpieczeniem chorobowym. Natomiast dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek podlegają wyłącznie osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym – art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Reasumując, ZUS uzna Pani zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej za niezgodne z prawem i bezpodstawne. Jest to interpretacja powszechna, do tego poparta wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 03.10.2008 r. (sygn. akt II UK 32/08):

 

„Podleganie przez kobietę obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, wyklucza równoczesne podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i uzyskanie prawa do drugiego zasiłku macierzyńskiego (art. 11 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, t.j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.)”.

 

Dwa zasiłki chorobowe i macierzyńskie osiągnie Pani:

 

  • będąc zatrudniona z wynagrodzeniem mniejszym niż najniższe,
  • odprowadzając składkę na dobrowolne chorobowe, ale razem ze składką na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe ZUS), według własnej deklaracji.

 

Jednym słowem, aby korzystać z wysokiej składki płaconej na działalności gospodarczej, musi Pani zmniejszyć wymiar swojego zatrudnienia na etacie tak, aby osiągać tam wynagrodzenie mniejsze niż najniższa krajowa. Inaczej opłacanie wysokich składek (emerytalnych i rentowych, ale nie chorobowych) z działalności gospodarczej nic Pani nie da.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + II =

»Podobne materiały

Świadczenie z ZUS przysługujące rodzicom po poronieniu w 8. tygodniu ciąży

Czy po poronieniu w ósmym tygodniu ciąży można otrzymać jakieś świadczenie z ZUS-u? Czy potrzebne jest zaświadczenie ze szpitala (nie otrzymałam go do tej pory)? Czy jeśli poroniłam rok temu, to nie jest jeszcze za późno, żeby starać się o takie świadczenie?

 

Prowadzenie działalności gospodarczej przy pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego

Jednocześnie pracuję i prowadzę działalność gospodarczą. Od pewnego czasu korzystam z zasiłku chorobowego (z tytułu stosunku pracy), teraz przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne. Co powinnam zrobić? Czy muszę zawiesić działalność, którą tak naprawdę prowadzi zaufany pracownik? Czy należy mi s

 

Zabezpieczenie finansowe kolejnej ciąży

Jestem obecnie na rocznym urlopie macierzyńskim, który kończy mi się w połowie kwietnia. Chcemy z mężem starać się od razu o drugie dziecko, dlatego myślę teraz o przejściu bezpośrednio na urlop wychowawczy. Czy okres przebywania na urlopie wychowawczym wlicza się do średniej wyliczanej z 12 miesięc

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »