Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Choroba podczas trwania wypowiedzenia umowy o pracę

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 01.12.2009

Jestem obcokrajowcem i legalnie pracowałem w Polsce półtora roku. Chcę wrócić na stałe do swojego kraju, więc złożyłem wypowiedzenie w firmie. Miałem umowę na czas określony (5 lat), a okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie. W międzyczasie zachorowałem i lekarz dał mi na razie zwolnienie na miesiąc, a pewnie przedłuży je nawet do 3. Co więc z wypowiedzeniem? W moim kraju jest tak, że okres wypowiedzenia przedłuża się do czasu zakończenia zwolnienia lekarskiego. I jak to jest z ubezpieczeniem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z pytania wynika, że została zawarta umowa o pracę na czas określony, w której zastrzeżono możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

 

Zgodnie z art. 30 § 1 K.p. umowa o pracę rozwiązuje się m.in. przez oświadczenie jednej ze stron stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę jest podstawową i najczęściej stosowaną formą rozwiązania stosunku pracy.

 

Pracownik (w odróżnieniu od pracodawcy) może złożyć oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem w dowolnym momencie trwania zatrudnienia, np. w trakcie zwolnienia lekarskiego podczas urlopu wypoczynkowego, jeżeli rodzaj umowy pozwala na jej wypowiedzenie.

 

Zwolnienie chorobowe nie ma w tym wypadku wpływu na bieg terminu wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie bowiem rozpoczyna swój bieg z chwilą, gdy druga strona może się z nim zapoznać. Bieg ten nie zostaje wstrzymany przez zwolnienie chorobowe pracownika. W Kodeksie pracy nie ma bowiem przepisu o tym, że bieg terminu wypowiedzenia ulega wstrzymaniu na czas przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim.

 

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie umowa o pracę zostaje rozwiązana po okresie ściśle określonym w wypowiedzeniu.

Dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy kończy się w sobotę (art. 30 § 21 K.p.), przy czym bieg tego okresu rozpoczyna się od następnego dnia po złożeniu oświadczenia woli drugiej stronie stosunku pracy (art. 111 § 2 K.c. przez art. 300 K.p.).

 

Pod pojęciem „złożenia oświadczenia woli drugiej stronie stosunku pracy” należy rozumieć moment (dzień), w którym ta strona zapoznała się z nim w związku z bezpośrednim przekazaniem lub otrzymała pocztą pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę.

 

Jeśli chodzi o kwestię ubezpieczenia, to wyjaśniam, co następuje.

 

Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Ubezpieczenie to trwa od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Zatem rozwiązanie umowy o pracę powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego. Nie oznacza to jednak, że po utracie pracy nie można otrzymać świadczeń z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby. Warto wiedzieć, że na ustalenie prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego) nie ma wpływu przyczyna rozwiązania stosunku pracy.

 

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego można nabyć w dwóch sytuacjach:

 

  1. gdy niezdolność do pracy powstanie podczas zatrudnienia i trwa po ustaniu stosunku pracy,
  2. gdy niezdolność do pracy powstanie już po rozwiązaniu umowy.

 

Jeżeli pracownik zachoruje w czasie trwania stosunku pracy i choruje bez przerwy po jego rozwiązaniu, wówczas pracodawca, który jest płatnikiem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, wypłaca pracownikowi należne świadczenie – wynagrodzenie za czas choroby na podstawie art. 92 Kodeksu pracy albo zasiłek chorobowy – do dnia rozwiązania umowy o pracę włącznie.

 

Natomiast po ustaniu ubezpieczenia (rozwiązaniu umowy o pracę) zasiłek ustala i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - 7 =

»Podobne materiały

Czy mogę odejść z pracy z dnia na dzień?

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję już 8 miesięcy, jednak nie jestem w stanie wypełniać swoich obowiązków. Chcę złożyć wypowiedzenie i odejść z pracy z dnia na dzień. Czy jest to możliwe i jakie ewentualne konsekwencje grożą mi jako pracownikowi?

 

Jak najszybciej rozwiązać umowę o pracę, aby podjąć nowe zatrudnienie?

Jak najszybciej rozwiązać umowę o pracę, aby podjąć nowe zatrudnienie? Mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nowy pracodawca chce, żebym rozpoczął pracę jak najszybciej. Obecny pracodawca zgodził się wstępnie na porozumienie stron, ale pod warunkiem że przepracuję jeszcze 6 tygodni. Mam jeszcze bard

 

Brak kontaktu z pracodawcą - co zrobić?

Od roku jestem zatrudniona w pewnej firmie. Od stycznia nie mam kontaktu z pracodawcą - właściciel firmy 'zniknął' - brak jakiegokolwiek kontaktu. Nie otrzymuję wynagrodzenia (złożyłam już o to pozew). Biuro, w którym pracowałam, jest do wynajęcia. Nie zostałam zwolniona. Nie mogę przez to otrzymać

 

Dofinansowanie stanowiska pracy z urzędu pracy a wypowiedzenie

Mój pracodawca dostał na dofinansowanie mojego stanowiska pracy z urzędu pracy określoną ilość pieniędzy. Warunki pracy się nie zgadzają. Pracuję po 300 kilka godzin w miesiącu. Chciałem złożyć wypowiedzenie, ale na umowie nie ma zapisu o możliwości jej wypowiedzenia. Z drugiej jednak strony umowa j

 

Rezygnacja z nowej pracy przed jej podjęciem

Jestem specjalistą w wąskiej dziedzinie. Dostałam bardzo atrakcyjną ofertę pracy, będąc zatrudnioną w innej firmie. Przystałam na warunki i podpisałam umowę o pracę na okres próbny (3 miesiące) ze sporym wyprzedzeniem, bo na niecałe 2 miesiące przed rozpoczęciem pracy w nowej firmie (obowiązuje mnie

 

Jak najszybciej rozstać się z pracodawcą?

Chciałabym jak najszybciej rozstać się z pracodawcą, on ze mną również. Moja umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Między nami nie układa się współpraca, jednak nie doszło do sytuacji naruszenia prawa pracownika lub pracodawcy. Myślę, że zgodziłby

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »