Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 23.10.2019

Od 5 maja do 30 września byłam na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby kręgosłupa. od 1 października do 3 listopada nadal nie byłam zdolna do pracy z powodu depresji, lekarz wypisał mi L4. 6 listopada stawiłam się na badania u lekarza medycyny pracy, który nie wyraził zgody na podjęcie przeze mnie pracy. Otrzymałam L4 do 13 listopada ponownie na kręgosłup, ponieważ lekarz medycyny pracy potrzebował do wydania decyzji opinii specjalistów. Opinie były dobre i 14 listopada podjęłam ponownie pracę. Dzień później zostałam wysłana na zaległy urlop do 6 grudnia. Niestety moja depresja nie dała za wygraną i od 5 grudnia do dnia dzisiejszego jestem na zwolnieniu chorobowym. Czy będę miała wypłacany zasiłek chorobowy na zwolnienia do 5 grudnia?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Co do zasady, jeśli u pracownika wystąpi niezdolności do pracy w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, potwierdzona zaświadczeniem lekarskim – urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu z mocy prawa. Przyczyny powodujące przerwanie rozpoczętego urlopu wypoczynkowego, które zostały wymienione w art. 166 Kodeksu pracy (K.p.) stanowią zamknięty katalog i należą do niego:

 

1) czasowa niezdolność do pracy w skutek choroby,

2) odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,

3) odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,

4) urlop macierzyński.

 

Choroba powinna być potwierdzona zwolnieniem lekarskim, a pracodawca powinien zostać o niej niezwłocznie poinformowany. Nowy termin urlopu wypoczynkowego musi ponownie zostać ustalony wspólnie z pracodawcą i oznacza konieczność wypełnienia kolejnego wniosku urlopowego.

 

W przypadku choroby podczas urlopu wypoczynkowego, pracownik otrzyma rekompensatę za cały okres, jaki obejmuje zwolnienie lekarskie. Zasiłek chorobowy przysługuje generalnie osobom, które stały się niezdolne do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek przysługuje więc za każdy dzień niezdolności do pracy, a podstawą jego otrzymania jest ww. zwolnienie lekarskie. Nie ma przy tym znaczenia, ile trwała Pani niezdolność do pracy – nawet więc jednodniowa niedyspozycja zostaje odliczona od całości urlopu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego

 

Za wykorzystaną część urlopu wypoczynkowego otrzymać zatem powinna Pani wynagrodzenie urlopowe, natomiast za czas niezdolności do pracy – wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Powinna Pani wspólnie z pracodawcą ustalić, kiedy wykorzysta Pani część urlopu, którą obejmuje zwolnienie lekarskie – czyli 5-6 grudnia.

 

 

Proszę pamiętać, że nie może Pani automatycznie przedłużyć już rozpoczętego urlopu o dni niewykorzystane z powodu choroby. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 grudnia 2000 r. I PKN 121/00, stwierdził, że samo zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy.

 

Oznacza to, że gdy z przyczyn niezależnych od pracownika nie może on wykorzystać całości lub części urlopu, ten powinien zostać przesunięty na inny termin lub przerwany i wykorzystany w późniejszym terminie. Przepisy wprost wskazują te sytuacje. Zgodnie z art. 168 K.p. – niewykorzystaną część urlopu pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

 

Wynagrodzenie urlopowe wypłaca pracodawca. Wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni kalendarzowe w roku (w przypadku pracownika w wieku powyżej 50 lat jest to 14 dni) również wypłaca pracodawca. Natomiast zasiłek chorobowy począwszy od 34 dnia (lub odpowiednio od 15-go dnia) niezdolności do pracy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Proszę również pamiętać, że przerwa w urlopie może spowodować konieczność zwrotu świadczenia urlopowego. Świadczenie urlopowe wypłaca się bowiem za 14 dni urlopu i to przed jego rozpoczęciem. Dlatego przerwa w wypoczynku powoduje konieczność zwrotu świadczenia urlopowego. Niemniej wypłacone już świadczenie można także zaliczyć na poczet następnego 14-dniowego urlopu. Oczywiście ma Pani prawo nie zgodzić się na oddanie pieniędzy ani nie planować już wypoczynku. W takim przypadku szefowi pozostaje droga sądowa (jako ostateczność) albo zaliczenie świadczenia z 2018 r. jako wypłaconego za rok następny (2018) i za 14-dniowy urlop, który pracownik wykorzysta w kolejnych 12 miesiącach.

 

Do jednego okresu zasiłkowego wliczamy okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy z tego samego powodu nie przekraczała 60 dni. Lekarz leczący powinien wpisać na druku zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA kod literowy „A”. Przerwa w niezdolności do pracy z powodu choroby trwająca dłużej niż 60 dni powoduje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego i nie ma znaczenia, czy niezdolności przed i po przerwie są spowodowane tą samą czy inną chorobą. Jeżeli jednak są wątpliwości, czy w przerwie w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, trwającej ponad 60 dni, ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, należy zasięgnąć opinii lekarza leczącego. Inna choroba to nowy okres zasiłkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus cztery =

»Podobne materiały

Zaległe składki ZUS osoby współpracującej

Moi rodzice prowadzą mały sklep od lat 90-tych: tata jest właścicielem firmy, mama osobą współpracującą (od wielu lat z tego tytułu zgłoszoną do ubezpieczenia). Niestety ich księgowa nie uwzględniła faktu, że za osoby współpracujące też należy opłacać składki ZUS, czego skutk

ZUS oskładkował wypłaty z funduszu socjalnego, czy słusznie?

Inspektor kontroli ZUS podczas kontroli w moim zakładzie pracy zakwestionował formę wypłaty z tytułu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, gdyż pracodawca nie odbierał od pracowników oświadczeń o dochodach na jednego członka rodziny, natomiast wypłat dokonywano w oparciu o regula
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »