Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Choroba psychiczna opiekuna prawnego

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.05.2018

Mam ubezwłasnowolnioną niepełnosprawną siostrę (32 lata), jej opiekunem jest mama. Problem polega na tym, że mama podupadła na zdrowiu i wszyscy dostrzegają u niej chorobę psychiczną – zasłania wszystkie zasłony w domu, gasi światło, pali tylko świeczkę, mówi po cichu. Absolutnie nie chce iść do lekarza psychiatry. Dodam, że tata ma pracę za granicą i często musi wyjeżdżać, a ja nie mieszkam już z rodzicami, więc większość czasu mama z siostrą jest sama. Trudno ją przekonać do czegokolwiek, np. pielęgniarki, która mogłaby pomóc w codziennych obowiązkach. Pani z MOPS-u z naszego miasta dzwoniła do mnie, zmuszając mnie do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie. Czuję się bezradna. Gdyby doszło do ubezwłasnowolnienia mamy (jako opiekuna prawnego siostry), to co z siostrą, może zostać pod moją lub taty opieką? Czy można czasowo ubezwłasnowolnić mamę? Nie wiem, co mam robić, bo wszyscy do mnie dzwonią, że trzeba jej pomóc.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż ubezwłasnowolnienie nigdy nie ma charakteru stałego. Powyższe wynika wprost z treści art. 559 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym sąd uchyli ubezwłasnowolnienie, gdy ustaną przyczyny, dla których je orzeczono; uchylenie może nastąpić także z urzędu. Sąd może w razie poprawy stanu psychicznego ubezwłasnowolnionego zmienić ubezwłasnowolnienie całkowite na częściowe, a w razie pogorszenia się tego stanu – zmienić ubezwłasnowolnienie częściowe na całkowite. Z wnioskiem o uchylenie albo zmianę ubezwłasnowolnienia może wystąpić także ubezwłasnowolniony.

 

Innymi słowy każde ubezwłasnowolnienie może zostać uchylone lub zmienione (w zależności od okoliczności), o ile stan zdrowia na to pozwala. W przypadku ubezwłasnowolnienia Pani mamy, jeżeli dojdzie do poprawy jej stanu zdrowia, wówczas zarówno na wniosek Pani, jak i mamy ubezwłasnowolnienie może zostać uchylone. W mojej ocenie już z chwilą złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie Pani mamy można by wnioskować do sądu opiekuńczego – sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania mamy i siostry o zwolnienie mamy z roli opiekuna prawnego. Zgodnie z art. 169 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z ważnych powodów sąd opiekuńczy może na żądanie opiekuna zwolnić go z opieki. Sąd opiekuńczy zwolni opiekuna, jeżeli z powodu przeszkód faktycznych lub prawnych opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki albo dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro pozostającego pod opieką”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W omawianym przypadku mielibyśmy do czynienia z przeszkodą faktyczną (pogorszeniem się stanu zdrowia), który powoduje niezdolność do sprawowania opieki na siostrą. Jeżeli sąd nabrałby wątpliwości, czy mamy do czynienia ze stałą, czy też przemijającą przeszkodą w sprawowaniu opieki, wówczas mógłby ustanowić kuratora dla siostry. Powyższe wynika wprost z treści art. 157, zgodnie z którym „jeżeli opiekun doznaje przemijającej przeszkody w sprawowaniu opieki, sąd opiekuńczy może ustanowić kuratora”.

 

Reasumując, w chwili obecnej można wystąpić o ubezwłasnowolnienie mamy. Należy jednak liczyć się z tym, że postępowanie takie będzie musiało prowadzić do ustanowienia kuratora lub opiekuna dla siostry. Naturalnym kandydatem na takiego opiekuna będzie Pani, choćby z uwagi na miejsce zamieszkania ojca poza granicami kraju. Jeżeli stan zdrowia mamy się polepszy, w każdym momencie możliwe będzie uchylenie takiego ubezwłasnowolnienia. Obawiam się jednak, że uchylenie ubezwłasnowolnienia mamy nie spowoduje jej powrotu do prawnej opieki nad swoją córką.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zapewnienie opieki matce

Moja matka jest osobą starszą i poważnie chorą. Wymaga całodobowej opieki, której jednak nie mogę zapewnić jej osobiście. Jakiś czas temu zdecydowałyśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzka mamy do prywatnego domu opieki, ale po krótkim czasie mama zaczęła domagać się

Osoba samotna w śpiączce – co robić?

Moja ciotka (siostra mojej mamy), osoba samotna, od kilku dni leży w szpitalu w śpiączce, w bardzo ciężkim stanie. Opiekowałem się nią od dłuższego czasu, reszta rodziny (łącznie z moją mamą) uważa więc, że to wyłącznie ja jestem za nią odpowiedzialny. Tymczasem ja boję si

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Mój ojciec jest alkoholikiem. Niedawno wyprowadził się z domu i zamieszkał z konkubiną, z którą urządzają libacje alkoholowe. Chciałabym mu pomóc, ale jest to bardzo trudne. Czy można skierować ojca na przymusowe leczenie? Czy można go ubezwłasnowolnić, choćby ze względu na to
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »