Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Choroba psychiczna opiekuna prawnego

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.05.2018

Mam ubezwłasnowolnioną niepełnosprawną siostrę (32 lata), jej opiekunem jest mama. Problem polega na tym, że mama podupadła na zdrowiu i wszyscy dostrzegają u niej chorobę psychiczną – zasłania wszystkie zasłony w domu, gasi światło, pali tylko świeczkę, mówi po cichu. Absolutnie nie chce iść do lekarza psychiatry. Dodam, że tata ma pracę za granicą i często musi wyjeżdżać, a ja nie mieszkam już z rodzicami, więc większość czasu mama z siostrą jest sama. Trudno ją przekonać do czegokolwiek, np. pielęgniarki, która mogłaby pomóc w codziennych obowiązkach. Pani z MOPS-u z naszego miasta dzwoniła do mnie, zmuszając mnie do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie. Czuję się bezradna. Gdyby doszło do ubezwłasnowolnienia mamy (jako opiekuna prawnego siostry), to co z siostrą, może zostać pod moją lub taty opieką? Czy można czasowo ubezwłasnowolnić mamę? Nie wiem, co mam robić, bo wszyscy do mnie dzwonią, że trzeba jej pomóc.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż ubezwłasnowolnienie nigdy nie ma charakteru stałego. Powyższe wynika wprost z treści art. 559 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym sąd uchyli ubezwłasnowolnienie, gdy ustaną przyczyny, dla których je orzeczono; uchylenie może nastąpić także z urzędu. Sąd może w razie poprawy stanu psychicznego ubezwłasnowolnionego zmienić ubezwłasnowolnienie całkowite na częściowe, a w razie pogorszenia się tego stanu – zmienić ubezwłasnowolnienie częściowe na całkowite. Z wnioskiem o uchylenie albo zmianę ubezwłasnowolnienia może wystąpić także ubezwłasnowolniony.

 

Innymi słowy każde ubezwłasnowolnienie może zostać uchylone lub zmienione (w zależności od okoliczności), o ile stan zdrowia na to pozwala. W przypadku ubezwłasnowolnienia Pani mamy, jeżeli dojdzie do poprawy jej stanu zdrowia, wówczas zarówno na wniosek Pani, jak i mamy ubezwłasnowolnienie może zostać uchylone. W mojej ocenie już z chwilą złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie Pani mamy można by wnioskować do sądu opiekuńczego – sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania mamy i siostry o zwolnienie mamy z roli opiekuna prawnego. Zgodnie z art. 169 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z ważnych powodów sąd opiekuńczy może na żądanie opiekuna zwolnić go z opieki. Sąd opiekuńczy zwolni opiekuna, jeżeli z powodu przeszkód faktycznych lub prawnych opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki albo dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro pozostającego pod opieką”.

 

W omawianym przypadku mielibyśmy do czynienia z przeszkodą faktyczną (pogorszeniem się stanu zdrowia), który powoduje niezdolność do sprawowania opieki na siostrą. Jeżeli sąd nabrałby wątpliwości, czy mamy do czynienia ze stałą, czy też przemijającą przeszkodą w sprawowaniu opieki, wówczas mógłby ustanowić kuratora dla siostry. Powyższe wynika wprost z treści art. 157, zgodnie z którym „jeżeli opiekun doznaje przemijającej przeszkody w sprawowaniu opieki, sąd opiekuńczy może ustanowić kuratora”.

 

Reasumując, w chwili obecnej można wystąpić o ubezwłasnowolnienie mamy. Należy jednak liczyć się z tym, że postępowanie takie będzie musiało prowadzić do ustanowienia kuratora lub opiekuna dla siostry. Naturalnym kandydatem na takiego opiekuna będzie Pani, choćby z uwagi na miejsce zamieszkania ojca poza granicami kraju. Jeżeli stan zdrowia mamy się polepszy, w każdym momencie możliwe będzie uchylenie takiego ubezwłasnowolnienia. Obawiam się jednak, że uchylenie ubezwłasnowolnienia mamy nie spowoduje jej powrotu do prawnej opieki nad swoją córką.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + IV =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki