Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Charakter testamentu holograficznego

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 06.08.2014

Testament holograficzny to testament sporządzony przez spadkodawcę w całości pismem ręcznym. Dla jego ważności wymagane jest spełnienie przesłanek wskazanych w Kodeksie cywilnym. Testament taki jest jedną ze zwykłych form testamentu.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Charakter testamentu holograficznego, czyli własnoręcznego, określa art. 949 Kodeksu cywilnego1. Zgodnie z powyższym przepisem testamentem holograficznym jest testament:

 

1) sporządzony w całości pismem ręcznym,

2) podpisany przez spadkodawcę,

3) opatrzony datą.

 

Do ważności testamentu holograficznego wymagane jest spełnienie wszystkich powyższych przesłanek z wyjątkiem opatrzenia datą, pod warunkiem jednak, że brak daty nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. Wykluczone jest sporządzenie testamentu holograficznego pismem maszynowym lub na komputerze, a następnie jego podpisanie, jednak i tutaj – zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego2 – wyjątek stanowi opatrzenie datą.

 

Testament holograficzny jest – obok testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego i testamentu allograficznego (ustnego, zawierającego oświadczenie złożonego wobec wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego, w obecności co najmniej dwóch świadków) – jedną ze zwykłych form testamentu. Oprócz warunków wskazanych powyżej, określających charakter testamentu holograficznego, konieczne jest także spełnienie przesłanek przewidzianych w art. 945 K.c. dla wszystkich form testamentu. Testament holograficzny, aby był ważny, nie może być mianowicie sporządzony:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;

2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;

3) pod wpływem groźby.

 

Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

 

Testament holograficzny, tak jak każdy inny testament, może zostać odwołany lub zmieniony. Nie ma przy tym znaczenia forma testamentu zmieniającego rozporządzenie testatora na wypadek śmierci. Przykładowo testament holograficzny można odwołać testamentem allograficznym, a testament sporządzony w formie aktu notarialnego – testamentem holograficznym. Ponadto testament holograficzny może zostać odwołany w wyniku dokonanego przez spadkodawcę:

 

  1. zniszczenia testamentu,
  2. pozbawienia testamentu cech, od których zależy jego ważność, bądź też
  3. wprowadzenia w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

 

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)

2 Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26 listopada 2004 r. (sygn. akt I CK 306/04)Stan prawny obowiązujący na dzień 06.08.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus dziewięć =

 

»Podobne materiały

Testament własnoręczny

Artykuł omawia jeden z rodzajów testamentu, tj. testament własnoręczny.

Ogłoszenie testamentu

Artykuł omawia procedurę sądowego otwarcia i ogłoszenia testamentu.

Testament allograficzny

W artykule zostały omówione zagadnienia związane ze specyficzną formą testamentu, jaką jest testament allograficzny – czyli oświadczenie ustne spadkodawcy spisane w formie protokołu.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »