Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Charakter prawny relacji rodzic – dorosłe dziecko

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 27.01.2016

Wraz z bratem zostałam wydziedziczona po śmierci taty. Powodem wydziedziczenia było naganne zachowanie brata, ale manipulacje mamy doprowadziły do tego, że wydziedziczenie dotknęło też mnie. Mama w ten sposób chciała zabezpieczyć swoje interesy. Odbyła się sprawa w sądzie, nie zgadzałam się z tym, ale mając wzgląd na wiek mamy i chcąc uniknąć wielu spraw sądowych, nie protestowałam. Jednakże stosunki z mamą nie ułożyły się, pomimo wielu moich prób. Ona zachowuje się agresywnie, gdy nikt nie słyszy, wyzywa od najgorszych, poniża i kłamie. Niestety zorientowałam się, że mama wykorzystuje zaistniałą sytuację i manipuluje majątkiem, napuszcza nas na siebie (mnie i brata). Dlatego przestałam do niej dzwonić i ją odwiedzać. Nie sądzę, aby udało się naprawić nasze relacje, proszę mi wyjaśnić, czy mam jakieś obowiązki prawne wobec niej? Czy prawo nakazuje dziecku zajmowanie się rodzicem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Już na wstępie wyjaśniam, że nie ma Pani prawnego obowiązku zajmować się swoją mamą. Zgodnie bowiem z art. 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) rodzice i dzieci są obowiązani do wzajemnego szacunku i wspierania się.

 

Treść tego przepisu jest bardzo pojemna. Nie ma tu jednak sformułowanego obowiązku opieki czy kontaktowania się z rodzicami. Ustawodawca nie określa jednak żadnych form, w jakich realizacja tych powinności ma być realizowana. Niewątpliwie pojęcie to pozwala na objęcie nim różnorakich form szacunku i pomocy, stosownych do sytuacji życiowej członków rodziny. Obowiązek wspierania się oznacza udzielanie pomocy materialnej, jak i osobistej.

 

Pomoc osobista może polegać na: psychicznym i moralnym wsparciu w cierpieniu, chorobie, kalectwie, pomocy intelektualnej przy podejmowaniu ważnych decyzji lub załatwianiu trudnych spraw życiowych, pomocy fizycznej przy wykonywaniu różnych czynności (H. Ciepła [w:] K. Piasecki, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, s. 718).

 

Dlatego też taka codzienna opieka czy to nad rodzicem, czy dzieckiem jest objęta zakresem tego przepisu. Co jednak bardzo istotne, te obowiązki, czy też powinności, nie zostały zaopatrzone w sankcję przymusu bezpośredniego; są więc „niewymuszalne” w drodze egzekucji. Tym samym do opieki fizycznej czy nawet zainteresowania nie sposób zmusić nikogo, w tym córki.

 

Jest to na pewno obowiązek moralny, ale nie obowiązek prawny, który można wyegzekwować przy pomocy wyroku sądu.

 

Proszę jednak pamiętać, że kompletny brak kontaktu z matką może się przejawić negatywnymi konsekwencjami po jej śmierci, mam tu na myśli np. wydziedziczenie.

 

Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 1008 Kodeksu cywilnego spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (tzw. wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

 

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

 

W pojęciu uporczywego zaniedbywania wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych (np. obowiązków alimentacyjnych czy obowiązku opieki nad spadkodawcą) mieści się również takie zachowanie, które prowadzi do faktycznego zerwania kontaktów rodzinnych i ustania więzi uczuciowej, normalnej w stosunkach rodzinnych (tak np. wyrok Sądu Najwyższego z 7 listopada 2002 r., wydany w sprawie II CKN 1397/00).

 

Oczywiście nie twierdzę, że mama Panią wydziedziczy, ale może to zrobić, więc nie radziłabym Pani tak do końca zrywać kontaktu, może go Pani istotnie ograniczyć, ale skoro mama odziedziczyła cały majątek po Pani tacie, to potem po niej ktoś także będzie musiał ten majątek dziedziczyć, więc może nie warto dawać ewentualnych podstaw do wydziedziczenia. Oczywiście w razie wydziedziczenia będzie się Pani mogła bronić, że podstawa zaniedbywania obowiązków rodzinnych leżała po stronie mamy, a nie Pani, ale te kwestie już należy udowadniać przed sądem, więc może po prostu lepiej przyjąć łatwiejszą drogę i chociażby wysyłać karty świąteczne, imieninowe, urodzinowe itd., aby pozostał ślad jakiś kontaktów z mamą.

 

Jednak odpowiadając na Pani pytanie bezpośrednio – nie ma Pani konkretnych obowiązków prawnych względem mamy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - 2 =

»Podobne materiały

Darowizna a spadek – czym w moim przypadku są otrzymane pieniądze?

Dziadek miesiąc temu sporządził umowę darowizny środków pieniężnych (40 tys. zł) na moją rzecz. Następnego dnia zmarł w wypadku, a środki przelała na moje konto babcia z ich wspólnego rachunku bankowego. Czy jest to zatem darowizna czy spadek po dziadku? Czy powinnam zapłacić jakiś

Wynajem mieszkania odziedziczonego po matce

W styczniu 2006 roku odnajęłam mieszkanie mojej mamy dysponując pełnomocnictwem notarialnym. Mama zmarła w grudniu 2006 r. Obecnie toczy się postępowanie spadkowe, ale za miesiąc lub dwa, mieszkanie to będzie miało dwóch właścicieli – mnie i brata. Chciałabym, żeby najem tego mi

Ruina odziedziczona przez dziecko i pytanie o nakłady finansowe

Córka mojego męża odziedziczyła po swojej matce ruinę – dom nadający się do kapitalnego remontu. Nie wiemy, czy warto inwestować w tę nieruchomość. Czy córka będzie miała możliwość np. sprzedaży kiedyś tego domu, jeśli teraz ja i jej ojciec poniesiemy nakłady na remont nie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »