Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

„Ceny sztywne” leków – projekt ustawy o refundacji leków

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 30.12.2010

Chciałbym się dowiedzieć, czy po wejściu w życie nowej ustawy refundacyjnej, mającej na celu ujednolicenie cen leków refundowanych, będzie istniała możliwość obniżenia odpłatności dla pacjenta. Chodzi o to, czy będzie taka możliwość na poziomie apteki. Czy zgodnie z nową ustawą będzie można pozostawić odpłatność dla pacjenta (na rachunku) na normalnym poziomie, ale pacjent tej ceny nie zapłaci (lub zapłaci część), a zrobi to za niego apteka lub zewnętrzna firma albo fundacja?

Dariusz Kostyra

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z projektem ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza się pojęcie ceny urzędowej zbytu*.

 

Przez urzędową cenę zbytu rozumie się cenę zbytu leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego ustaloną w decyzji o objęciu refundacją, uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.

 

W art. 6 przedmiotowego projektu ustawodawca ustalił urzędową marżę hurtową w wysokości 5% urzędowej ceny zbytu. Nie przewidział przy tym możliwości zmniejszenia tej marży.

 

Natomiast w przypadku sprzedaży detalicznej w ustawie wprowadzono zapis, iż ustala się urzędową marżę detaliczną naliczaną od ceny hurtowej leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego albo wyrobu medycznego stanowiącego podstawę limitu w danej grupie limitowej.

 

Co więcej, ustawodawca podkreślił, iż podmioty uprawnione do obrotu detalicznego, w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, są obowiązane stosować marżę, o której mowa w projekcie. Ponadto w art. 7 zapisano, iż urzędowe ceny zbytu, a także urzędowe marże hurtowe i detaliczne, mają charakter cen i marż sztywnych.

 

Przedmiotowy projekt ustawy jest powszechnie krytykowany ze względu na wprowadzenie „cen sztywnych” a nie cen maksymalnych, w efekcie sytuacja może doprowadzić do wzrostu cen leków a nie ich obniżenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Odnosząc się do drugiej części pytania – w mojej ocenie istnieje możliwość obejścia ustawy, jednak na pewno nie przez pobranie niższej ceny od klienta a teoretycznie sprzedanie go za cenę prawidłową.

 

Najlepszym wyjście z sytuacji byłoby stworzenie programu lojalnościowego, gdzie klient w zamian za dokonanie zakupu mógłby wybrać jakąś nagrodę. Względnie można by podpisać umowę z fundacją, która x% do leku dopłacałaby za klienta lub mu zwracała. Mechanizm powinien być dosyć prosty – zarejestrowana fundacja na podstawie paragonów z apteki dokonywałaby zwrotu części opłaty pacjentowi, względnie dokonywałaby zbiorczego rozliczenia z apteką. Proszę jednak pamiętać, iż celem fundacji nie może być dofinansowanie leków refundowanych a pomoc konkretnym pacjentom.

 

 

 

———————————

*Opinia prawna sporządzona zgodnie ze stanem prawnym z dnia 15-10-2010 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż wyrobów medycznych

Moje pytanie dotyczy sprzedaży wyrobów medycznych. Chciałabym wiedzieć, czy hurtownia farmaceutyczna może nabyć od apteki lub sklepu medycznego wyrób medyczny – np. paski do pomiaru cukru. Czy właściciel hurtowni farmaceutycznej lub apteki może być też właścicielem sklepu medyczn

Obrót wyrobami medycznymi

Zamierzam założyć działalność gospodarczą zajmującą się obrotem wyrobami medycznymi. Nie chcę handlować lekami itp. Czy zatem potrzebuję jakiś specjalnych koncesji? Jakich formalności muszę dopełnić, by założyć taką firmę?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »