Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie prawa do lokalu jeżeli nie jestem członkiem spółdzielni

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.05.2010

W kwietniu 200 r. zmarła moja mama, pod koniec 2005 r. sąd wydał postanowienie, że spadek nabyłem ja i mój tata, po 1/2. Majątek wspólny moich rodziców obejmował m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (członkiem spółdzielni jest tata). W momencie śmierci mamy byłem członkiem tej samej spółdzielni, posiadając prawo do innego mieszkania, ale w momencie uprawomocnienia się postanowienia sądu (2006 r.) nie posiadałem już prawa do tego lokalu. Czy dziedziczenie przeze mnie 1/4 własnościowego prawa do lokalu jest skuteczne, jeżeli nie jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej, do której należy ten lokal? Czy podlegam obowiązkowi podatkowemu od spadków (według art. 70 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe już wygasło)? Czy mogę jeszcze zrzec się spadku na rzecz taty, by nie płacić tego podatku?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych „spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Jest ono ograniczonym prawem rzeczowym”.

 

Należy pamiętać, że w przypadku gdy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców (tak jak w Państwa przypadku), powinni oni, w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa, łącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy przedstawiciela. W razie śmierci jednego z małżonków, którym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało wspólnie, zasadę tę stosuje się odpowiednio

 

Bycie członkiem spółdzielni nie jest warunkiem dla dziedziczenia – spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jeżeli odpowiada on wymaganiom statutu. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta.

 

Odnośnie spadkobrania proszę pamiętać, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania; brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku.

 

W Pana przypadku doszło już do stwierdzenia nabycia spadku. Zgodnie z powyższym, nabycie przez Pana spadku nastąpiło w roku 2000, niezależnie od tego, że przed sądem stwierdzono to dopiero w 2005 roku.

 

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

 

Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn w Pana przypadku, przy nabyciu w drodze dziedziczenia, powstaje z chwilą przyjęcia spadku, jednakże jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

 

Stwierdzić więc można, iż winien Pan rozliczyć się z urzędem skarbowym z tytułu spadkobrania w 2005 roku.

 

Opodatkowaniu podlega nabycie przez Pana własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł, ponieważ względem spadkodawczyni jest Pan zaliczony do I grupy podatkowej. Stawka podatku wynosi od 3 do 7%.

 

Art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje „ulgę mieszkaniową” dla nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – jednakże nie spełnia Pan warunków, by z ulgi tej skorzystać.

 

Jeżeli nie ma Pan środków na zapłacenie podatku, może Pan wnioskować o jego umorzenie. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może m.in. umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe oraz odsetki za zwłokę.

 

Dodam jeszcze, że przepisy Ordynacji to zasady ogólne, przepisy ustaw podatkowych to zasady szczególne. Zgodnie z zasadą lex specialis derogat legi generali – przepis szczególny ma pierwszeństwo stosowania przed przepisem ogólnym. Zapis ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowiący, iż „obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstaje z chwilą przyjęcia spadku jednakże, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia” – ma pierwszeństwo. Dokładna analiza wskazuje, że nie jest on sprzeczny z art. 70 Ordynacji podatkowej, lecz stanowi jego uzupełnienie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Członek spółdzielni mieszkaniowej

Moja mama miała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Niestety utraciła je w 2003 r. na skutek zaległości czynszowych, które już zostały spłacone wraz z odsetkami. Mama chce wrócić do grona członków spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia twierdzi, że mama musi zapłacić 45 tys. zł. Ich zdaniem trzeba uzupełnić różnicę pomiędzy wkładem mieszkaniowym ustalonym na dzień wykluczenia a wkładem określonym przez rzeczoznawcę w operacie szacunkowym. Czy żądanie spółdzielni ma uzasadnienie w przepisach?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »