Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budynek jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 23.01.2012

Czy dwa odrębne budynki, oddylatowane od siebie na całej wysokości, z których jeden to budynek jednorodzinny jednomieszkaniowy, a drugi – dwumieszkaniowy, są budynkiem w zabudowie bliźniaczej?

Arkadiusz Dudkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety nie ma ani definicji legalnej pojęcia „budynek w zabudowie bliźniaczej", ani definicji legalnej pojęcia „budynek wolno stojący". Art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) wskazuje tylko, co należy rozumieć pod pojęciem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Zgodnie z tym przepisem „ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym jednorodzinnym - należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku”. W przypadku, gdy mamy do zdefiniowania (wypełnienia treścią) jakieś pojęcie prawne (pojęcie, które ma znaczenie prawne), musimy sięgnąć do dwóch grup zasad wykładni pojęć prawnych. Pierwsza z nich to domniemanie języka prawnego, a druga – domniemanie języka potocznego. Zawsze musimy przynajmniej spróbować zastosować domniemanie języka prawnego, które polega na nadaniu interpretowanemu pojęciu takiego znaczenia, jakie wynika z treści aktu prawnego, w którym znajduje się pojęcie poddane procesowi wykładni. Jeżeli ten akt prawny nie zawiera definicji interpretowanego pojęcia, to wtedy przechodzimy do domniemania języka potocznego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Tak jest i w analizowanej sytuacji. Stosujemy tu więc domniemanie języka potocznego, a więc tę zasadę, zgodnie z którą interpretowanemu pojęciu nadajemy takie znaczenie, jakie ma ono w języku, zgodnie którego z regułami (semantycznymi) powstało. Odnosimy się w tym układzie do nośnika potocznego znaczenia pojęć, dla których „rodzimym” językiem jest język polski. Nie ulega bowiem wątpliwości, że zarówno pojęcie „budynek w zabudowie bliźniaczej”, jak i pojęcie „budynek wolno stojący” to zbitki pojęciowe, które zostały zbudowane zgodnie z regułami języka polskiego.

 

W tym miejscu należy zauważyć, że skoro zarówno pojęcie „budynek w zabudowie bliźniaczej”, jak i pojęcie „budynek wolno stojący”, to w istocie rzeczy zbitki pojęciowe składające się z kilku, a nie z jednego pojęcia, to każdy z elementów tych zbitek należy tłumaczyć indywidualnie – zgodnie z ich znaczeniem językowym, po czym trzeba te znaczenia ze sobą złączyć, uzyskując prawidłową definicję zbitki pojęciowej.

 

Na tym etapie sięgamy zatem do słownika języka polskiego, w którym czytamy, że „budynek wolno stojący” to budynek „stojący w sposób wolny od czegoś”. W przypadku zestawienia zbitki pojęciowej „budynek wolno stojący” ze zbitką pojęciową „budynek w zabudowie bliźniaczej” budynek wolno stojący to taki, który jest oddzielony od innych w tym sensie, że wszystkie jego elementy (łącznie z fundamentami itp.) nie przylegają do innych budynków (sąsiednich). Jeżeli dany budynek nie jest budynkiem wolno stojącym, to jest budynkiem w zabudowie, tj. w pewnym zespole obiektów wzajemnie ze sobą powiązanych, przy czym typ zabudowy jest tu sprawą wtórną. Zabudowa może być zwarta, szeregowa, bliźniacza itd.

 

Wolno stojący budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek, który jest oddzielony od innych w tym sensie, że wszystkie jego elementy nie przylegają do innych budynków (sąsiednich).

 

Jeżeli dany budynek nie jest budynkiem wolno stojącym, to jest budynkiem w zabudowie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nielegalna budowa tymczasowego ogrodzenia

Od kilku lat mamy z mężem działkę. Niedawno mąż przedłużył ogrodzenie, dobudowując tymczasowo jego część od strony drogi (powiatowej). To łącznie 4 słupki metalowe wbite w ziemię i siatka na wysokość 50 cm. Sąsiedzi zgłosili nas do nadzoru, który chce rozebrać ogrodzenie z powodu nielegalności. Co robić? Nie chcemy, by wszyscy mieli dostęp do działki, bo tak będzie, jeśli zdemontujemy nową część płotu.

Warunki techniczne nadbudowy budynku mieszkalnego

Mój dom jednorodzinny, murowany stoi na działce w odległości 4 m od granicy. Budynek sąsiada, który jest częściowo drewniany, stoi w odległości 2 m od granicy. Chcę nadbudować swój budynek. Czy jest to możliwe i jakie warunki techniczne muszę spełnić? Sąsiad twierdzi, że odległość między budynkami jest niewystarczająca, a to szczególnie ze względu na przepisy przeciwpożarowe. W obu budynkach znajdują się okna na ścianie granicznej.

Od kiedy należy zgłaszać budowę lub remont ogrodzeń od strony dróg?

Od kiedy (od jakiej daty) obowiązuje zapis, że należy zgłaszać budowę lub remont ogrodzeń od strony dróg?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »