Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budynek postawiony przez wspólnotę na terenie gminnym

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 02.09.2018

Czy na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w związku z art. 48 K.c. oraz art. 235 § 1 K.c. można twierdzić, iż budynek postawiony przez spółdzielnię mieszkaniową na gruncie dzierżawionym od jednostki samorządu terytorialnego stanowi gminny zasób nieruchomości?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Czy w opisie stanu faktycznego nie ma błędu? Chodzi o dzierżawę czy użytkowanie wieczyste?

 

Jeżeli przyjmiemy, że sprawa dotyczy budynku wzniesionego przez spółdzielnię na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste przez gminę, to nie wejdzie on w skład gminnego zasobu nieruchomości. Jak słusznie Pan wskazał, definicję gminnego zasobu nieruchomości wskazuje nam art. 24 ustawy o gospodarce nieruchomościami: „do gminnego zasobu nieruchomości należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności gminy i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego gminy”.

 

Są to wiec nieruchomości, które stanowią przedmiot własności gminy i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz do nieruchomości będących przedmiotem użytkowania wieczystego gminy, co wynika wprost z regulacji zawartej w art. 24 ust. 1, a zatem w jego skład nie wchodzą nieruchomości stanowiące własność gminnych osób prawnych lub będących przedmiotem ich użytkowania wieczystego, które nawet wchodzą w skład publicznego zasobu mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.Nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste nie wchodzą w skład gminnego zasobu nieruchomości – jeżeli jest to dzierżawa, to oczywiście że wchodzą.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Budynek postawiony przez wspólnotę na terenie gminnym

 

Co należy rozumieć pod pojęciem mieszkaniowego zasobu gminy, zdefiniował sam ustawodawca, wskazując w art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o ochronie praw lokatorów, że w skład mieszkaniowego zasobu gminy wchodzą lokale stanowiące własność gminy albo gminnych osób prawnych lub spółek handlowych utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego, a także lokale pozostające w posiadaniu samoistnym tych podmiotów. Z kolei zgodnie z art. 22 ustawy o ochronie praw lokatorów, z zasobu mieszkaniowego gmina wydziela część lokali, które przeznacza się na wynajem jako lokale socjalne. Jest to szczególna kategoria lokali stanowiących własność gminy wyodrębniona rodzajowo z mieszkaniowego zasobu gminy w ramach wykonywania zadań własnych gminy, do których należy przecież tworzenie warunków do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach, w tym właśnie zapewnienia lokali socjalnych.

 

„Tymczasem zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 1ustawy o ochronie praw lokatorów, w lokalach wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego właściciel ustala stawki czynszu za 1 mpowierzchni użytkowej lokali, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową” (wyrok WSA we Wrocławiu z 26 maja 2011 r., sygn. akt IV SA/Wr 145/11, http://orzeczenia.nsa.gov.plart. 7 ust. 1).

 

Publiczny zasób mieszkaniowy tworzą lokale mieszkalne znajdujące się w mieszkaniowym zasobie gminy (patrz komentarz do art. 2 ust. 1 pkt 10), a także lokale mieszkalne będące własnością: powiatu, województwa, powiatowych lub wojewódzkich osób prawnych, Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych.

 

Art. 235 stanowi o tym, kto jest właścicielem budynków i innych urządzeń na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste (§ 1) i jaka jest relacja pomiędzy prawem własności budynków i urządzeń a prawem wieczystego użytkowania gruntu (§ 2). Są to przepisy iuris cogentis, które nie mogą być zmienione wolą stron.

 

Własność wieczystego użytkownika stanowią budynki i inne urządzenia, które zostały wzniesione przez wieczystego użytkownika na gruncie będącym przedmiotem wieczystego użytkowania oraz wybudowane przed ustanowieniem tego prawa, jeżeli wieczysty użytkownik nabył je zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie. Uzupełnieniem tej zasady jest postanowienie art. 31, zgodnie z którym oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu zabudowanego następuje równocześnie ze sprzedażą położonych na tym gruncie budynków i innych urządzeń.

 

W przypadku oddania gruntu w użytkowanie wieczyste absolutnie ani grunt, ani własność budynku jako prawo akcesoryjne nie wchodzą w skład gminnego zasobu nieruchomości

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Brak pisemnego stanowiska gminy

Wraz z bratem i mamą jesteśmy właścicielami działki. Po śmierci taty nie został przeprowadzony podział majątku. Gmina planuje scalić tę działkę ze swoją nieruchomością. Działki nie możemy więc sprzedać. Określono, że dostaniemy pieniądze lub inny teren – nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi, bo gmina nie ma pieniędzy. Sprawa ciągnie się już 4 lata, my nie mamy nic na piśmie. Czy mamy związane ręce? Co robić?

Rekompensata za gospodarstwo nieobjęte granicami po II wojnie

Mój ojciec otrzymał w 1949 r. z Państwowego Funduszu Ziemi 5 ha ziemi rolnej jako rekompensatę za pozostawione gospodarstwo w dawnych granicach Polski. Później ziemię zdał na rzecz Skarbu Państwa. Czy zostało zrealizowane jego prawo do rekompensaty w świetle obowiązującej ustawy?

Przekazanie prawa do drogi znajdującej się wzdłuż działki

Trzy działki usytuowane wzdłuż drogi, jedna za drugą, były własnością trzech braci. Utworzyli oni wzdłuż działek drogę dojazdową, stając się samoistnymi właścicielami tej drogi (było to 38 lat temu). Później bracia przekazali działki swoim dzieciom, nie przekazując jednak praw do drogi. W jaki sposób ojciec może przekazać mi prawo do drogi, skoro moja działka jest ostatnia? Czy musimy wnieść do sądu sprawę o zasiedzenie?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »