Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budowa kotłowni we wspólnocie mieszkaniowej a strony postępowania

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 11.03.2011

Czy członek wspólnoty mieszkaniowej jest stroną w postępowaniu o udzielenie pozwolenia budowlanego na budowę kotłowni w budynku wspólnoty? Dodam, że mieszkanie członka też będzie ogrzewane, więc jest on właścicielem znajdującego się w obszarze oddziaływania obiektu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane „stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu”.

 

W analizowanej sprawie to zapewne wspólnota złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę i to ona następnie będzie adresatem wydanej w tym przedmiocie decyzji. To wspólnota zatem jest inwestorem w rozumieniu art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego, a zarazem stroną postępowania administracyjnego.

 

Pozostałe strony to właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Art. 28 ust. 2 wskazuje (w przypadku obiektu, na który zamierza się uzyskać pozwolenie) wyłącznie na inwestora (wnioskodawcę) jako na podmiot, który jest stroną postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Pozostałe strony są definiowane jako posiadające określony tytuł prawny do nieruchomości objętych obszarem oddziaływania obiektu.

 

Podsumowując – jeżeli to wspólnota złożyła wniosek w sprawie pozwolenia na budowę, to tylko wspólnota jest stroną postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na budowę.

 

Dodam jednak, że obszar oddziaływania oznacza inwestor już we wniosku o ustalenie warunków zabudowy (albo jest to określone w miejscowym planie zagospodarowania). Jeżeli obejmuje on wyodrębnione lokale w sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia, to może mieć Pan faktycznie rację i podmioty te będą miały legitymację procesową w ewentualnym postępowaniu administracyjnym w sprawie pozwolenia na budowę. Należałoby zatem wystąpić do właściwego organu architektoniczno-budowlanego rozpoznającego sprawę pozwolenia na budowę z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w tym postępowaniu w charakterze strony. Interes prawny należy wykazać w oparciu o przesłankę znajdowania się w obszarze oddziaływania obiektu. Odmowa dopuszczenia do udziału w postępowaniu jest zaskarżalna do organu wyższej instancji, a w konsekwencji do sądu administracyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus osiem =

»Podobne materiały

Działka rolna bez aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego

Mam działkę rolną o powierzchni około 100 arów. Nie posiada ona aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. W poprzednim planie widnieje jako grunt rolny. Formą własności jest współwłasność małżeńska (akt notarialny). Chciałbym na tej działce wybudować budynek gospodarczy (pow.

Budowa myjni samochodowej na terenie parkingu podziemnego

Planuję wybudować myjnię samochodową na terenie podziemnego parkingu centrum handlowego (w obrębie istniejącego budynku). Konieczne będzie wybudowanie ścian, wstawienie bram, zainstalowanie mediów oraz potrzebnego sprzętu. Czy taka inwestycja wymaga pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgoda nadzoru

Przebudowa skrzyżowania – czy można ją bojkotować?

Przeczytałem w rzetelnej gazecie, że planowana jest przebudowa skrzyżowania, w której wyniku nie będę mógł wjechać do mojej posesji z dwóch stron, pozostanie mi tylko jeden, najmniej korzystny wjazd. Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać? Co zrobić? Dodam, że planowana jest też budowa przystanku, ale g

Działalność uciążliwa – czy jest nią tartak?

W pobliżu mojego domu sąsiad chce wybudować tartak. Czy w pobliżu domów jednorodzinnych taka działalność jest możliwa? Czy jest to działalność uciążliwa? Dodam, że miejsce budowy tartaku nie jest objęte planem zagospodarowania przestrzennego.

Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego

Czy przebudowa ulicy przy nowo budowanej stacji paliw zgodnie z otrzymanymi warunkami zagospodarowania terenu na budowę wymaga uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego? Urząd miejski wydał decyzję umarzającą. Z kolei starostwo powiatowe odmawia pozwolenia na budowę, wska

Obowiązki inwestora i projektanta – prawo budowlane

Czy inwestor, ogłaszając przetarg na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę, może mieć nieuregulowaną kwestię gruntu, na którym ma zostać wybudowany obiekt? Czy projektant ma obowiązek uregulowania sprawy własności gruntu ze Skarbem Państwa?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »