Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budowa kotłowni we wspólnocie mieszkaniowej a strony postępowania

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 11.03.2011

Czy członek wspólnoty mieszkaniowej jest stroną w postępowaniu o udzielenie pozwolenia budowlanego na budowę kotłowni w budynku wspólnoty? Dodam, że mieszkanie członka też będzie ogrzewane, więc jest on właścicielem znajdującego się w obszarze oddziaływania obiektu.

Arkadiusz Dudkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z treścią art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane „stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu”.

 

W analizowanej sprawie to zapewne wspólnota złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę i to ona następnie będzie adresatem wydanej w tym przedmiocie decyzji. To wspólnota zatem jest inwestorem w rozumieniu art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego, a zarazem stroną postępowania administracyjnego.

 

Pozostałe strony to właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Art. 28 ust. 2 wskazuje (w przypadku obiektu, na który zamierza się uzyskać pozwolenie) wyłącznie na inwestora (wnioskodawcę) jako na podmiot, który jest stroną postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Pozostałe strony są definiowane jako posiadające określony tytuł prawny do nieruchomości objętych obszarem oddziaływania obiektu.

 

Podsumowując – jeżeli to wspólnota złożyła wniosek w sprawie pozwolenia na budowę, to tylko wspólnota jest stroną postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na budowę.

 

Dodam jednak, że obszar oddziaływania oznacza inwestor już we wniosku o ustalenie warunków zabudowy (albo jest to określone w miejscowym planie zagospodarowania). Jeżeli obejmuje on wyodrębnione lokale w sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia, to może mieć Pan faktycznie rację i podmioty te będą miały legitymację procesową w ewentualnym postępowaniu administracyjnym w sprawie pozwolenia na budowę. Należałoby zatem wystąpić do właściwego organu architektoniczno-budowlanego rozpoznającego sprawę pozwolenia na budowę z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w tym postępowaniu w charakterze strony. Interes prawny należy wykazać w oparciu o przesłankę znajdowania się w obszarze oddziaływania obiektu. Odmowa dopuszczenia do udziału w postępowaniu jest zaskarżalna do organu wyższej instancji, a w konsekwencji do sądu administracyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Działka rolna bez aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego

Mam działkę rolną o powierzchni około 100 arów. Nie posiada ona aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. W poprzednim planie widnieje jako grunt rolny. Formą własności jest współwłasność małżeńska (akt notarialny).

Chciałbym na tej działce wybudować budynek gospodarczy (pow. 25 m2). Do zgłoszenia jest potrzebne podpisanie „Oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane”. Czy zgodnie z prawem mogę takie oświadczenie podpisać, mimo że to jest nieruchomość gruntowa rolna?

Budowa myjni samochodowej na terenie parkingu podziemnego

Planuję wybudować myjnię samochodową na terenie podziemnego parkingu centrum handlowego (w obrębie istniejącego budynku). Konieczne będzie wybudowanie ścian, wstawienie bram, zainstalowanie mediów oraz potrzebnego sprzętu. Czy taka inwestycja wymaga pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgoda nadzoru technicznego centrum handlowego?

Przebudowa skrzyżowania – czy można ją bojkotować?

Przeczytałem w rzetelnej gazecie, że planowana jest przebudowa skrzyżowania, w której wyniku nie będę mógł wjechać do mojej posesji z dwóch stron, pozostanie mi tylko jeden, najmniej korzystny wjazd. Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać? Co zrobić? Dodam, że planowana jest też budowa przystanku, ale gmina twierdzi, że on tam nie może stać. Przebudowa ma się zacząć już za dwa dni, inwestorem jest chyba deweloper.

Działalność uciążliwa – czy jest nią tartak?

W pobliżu mojego domu sąsiad chce wybudować tartak. Czy w pobliżu domów jednorodzinnych taka działalność jest możliwa? Czy jest to działalność uciążliwa? Dodam, że miejsce budowy tartaku nie jest objęte planem zagospodarowania przestrzennego.

Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego

Czy przebudowa ulicy przy nowo budowanej stacji paliw zgodnie z otrzymanymi warunkami zagospodarowania terenu na budowę wymaga uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego? Urząd miejski wydał decyzję umarzającą. Z kolei starostwo powiatowe odmawia pozwolenia na budowę, wskazując brak decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Który urząd ma rację?

Obowiązki inwestora i projektanta – prawo budowlane

Czy inwestor, ogłaszając przetarg na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę, może mieć nieuregulowaną kwestię gruntu, na którym ma zostać wybudowany obiekt? Czy projektant ma obowiązek uregulowania sprawy własności gruntu ze Skarbem Państwa?

Brak zgody wspólnoty mieszkaniowej na zainstalowanie podzielników ciepła

Jestem właścicielką mieszkania w bloku ze wspólnotą mieszkaniową. Jestem w mniejszości, która nie wyraża zgody na zainstalowanie podzielników ciepła. Jestem gotowa odmówić instalacji takiego urządzenia. Czy mam szansę na skuteczne przeciwstawienie się woli większości? Co zrobić, jeśli zarządca będzie mnie chciał ukarać za odstępstwo dodatkowymi opłatami?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »