Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budowa domu krok po kroku – niezbędna dokumentacja

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 17.11.2010

Niedawno zakupiłem działkę budowlaną. Chciałbym rozpocząć budowę, ale domyślam się, że muszę najpierw załatwić wszelkie formalności cywilno-prawne związane z tą działką. Dlatego też chciałbym zapytać, jakie muszę złożyć wnioski przed rozpoczęciem budowy i gdzie, w jakich urzędach. Chodzi mi o przedstawienie (na przykład w punktach), jak przebiega budowa domu krok po kroku od strony formalnej.

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odnosząc się do treści pytania wskazuję kolejne niezbędne czynności, jakich musi Pan dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu.

 

 1. Należy złożyć wniosek o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego – w wydziale architektury – architektury i geodezji (w tym miejscu wyjaśniam, że nazwy poszczególnych wydziałów mogą być różne w zależności od łączonych lub wydzielonych kompetencji, może być np. wydział o nazwie: wydział zagospodarowania przestrzennego) właściwego urzędu gminy lub miasta.
 2.  

 3. Jeżeli brak jest planu zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu (skrót: WZT) w wydziale architektury urzędu gminy.
 4.  

 5. Niezbędny jest projekt domu.
 6.  

 7. Należy zwrócić się do wydziału geodezji właściwego urzędu gminy z wnioskiem o wydanie kopii mapy zasadniczej.
 8.  

 9. Następnie należy zwrócić się kolejno do niżej wymienionych instytucji z wnioskiem o wydanie warunków technicznych dostawy mediów:
  1. zakład energetyczny,
  2. zakład gazowy,
  3. wodno-kanalizacyjny.
 10.  

 11. Następnie należy zwrócić się do zarządu dróg z wnioskiem o wydanie pisemnego oświadczenia potwierdzającego, że działka posiada dostęp do drogi publicznej.
 12.  


  Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 13. Następnie konieczny będzie wyrys z mapy ewidencji gruntu – wydział geodezji urzędu gminy.
 14.  

 15. Dalej konieczny jest wypis z rejestru gruntów dla własnej działki i dla działek sąsiednich – wydział geodezji urzędu gminy.
 16.  

 17. Konieczny nadto jest obrys budynku z planowanym usytuowanie na działce, czyli tzw. charakterystyka obiektu budowlanego.
 18.  

 19. Mapa sytuacyjno-wysokościowa dla działki budowlanej (skala 1:500 – dla celów projektowych), niezbędna będzie do przygotowania i wykonania projektu domu – mapę sporządza geodeta.
 20.  

 21. Wykonanie projektu budowlanego – należy zwrócić się do architekta koniecznie posiadającego uprawnienia z tego zakresu.
 22.  

 23. Architekt powinien dokonać adaptacji projektu (tzn. przygotowuje on projekt zagospodarowania działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej, oraz dostosowanie projektu architektoniczno-budowlanego do warunków na danym terenie (czyli do warunków określonych w planie zagospodarowania przestrzennego lub do warunków zabudowy terenu).
 24.  

 25. Wskazane jest wykonanie badań geologicznych, po to by architekt – w projekcie dostosował fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych.
 26.  

 27. Architekt w projekcie powinien przewidzieć drogę przyłączy wodnych oraz miejsce wjazdu na działkę.
 28.  

 29. Projekt zagospodarowania działki proponuję uzgodnić z zakładem energetycznym, gazowym i wodociągowo-kanalizacyjnym; właśnie na tym etapie – na etapie opracowywania projektu domu, potem mogą pojawić się różne problemy techniczne.
 30.  

 31. Mając opracowany w wyżej opisany sposób projekt budowlany, należy uzyskać pozwolenie na budowę.
 32.  

 33. W celu uzyskania pozwolenia na budowę należy zwrócić się do wydziału architektury właściwego starostwa powiatowego i złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.
 34.  

 35. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć niezbędne dokumenty:
  • 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz ze wszystkimi ustaleniami,
  • oświadczenie o posiadanym prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzja o warunkach zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • niektóre urzędy wymagają także dołączenia decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.
 36.  

 37. Wniosek o pozwolenie na budowę wraz z wyżej wymienionymi załącznikami należy złożyć w starostwie powiatowym w wydziale architektury, który w terminie maksymalnym do 65 dni powinien wydać decyzję w tym zakresie.
 38.  

 39. Po otrzymaniu z wydziału architektury starostwa powiatowego decyzji pozytywnej o pozwoleniu na budowę domu, o rozpoczęciu prac budowlanych należy powiadomić ten sam wydział: wydział architektury starostwa powiatowego – w terminie 7 dni przed ich rozpoczęciem, dołączając oświadczenie kierownika budowy o ich rozpoczęciu – to obowiązek ustawowy.
 40.  

 41. Rozpoczęcie budowy rozpoczyna się od:
  • wytyczenia geodezyjnego obiektu,
  • wykonania niwelacji terenu,
  • zagospodarowania właściwego terenu budowy (obiekty tymczasowe np. szopy),
  • wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej do wykorzystania na potrzeby budowy.
 42.  

 43. Kolejnym ważnym dokumentem, który warto założyć, jest dziennik budowy, w tym urzędowym dokumencie dokonywane są wszelkie wpisy: przebiegu robót, zdarzeń, różnych innych okoliczności, które mają miejsce w czasie budowy domu.

 

Jak Pan widzi, budowa domu krok po kroku wymaga na wstępie dopełnienia wielu formalności natury prawnej i budowlanej. Dla ułatwienia dodam, że poszczególne urzędy posiadają wzory niezbędnych dokumentów i wniosków.

 

Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.), ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 ze zm.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • dziesięć minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pominięcie strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę

Moja posesja graniczy bezpośrednio ze stacją paliw. Zgłosiłem jej nielegalną przebudowę. Następnego dnia inwestor wystąpił o pozwolenie na budowę pawilonu i przebudowę zbiorników i jeszcze tego samego dnia otrzymał pozytywną decyzję starosty. Obiekt ten według mnie nie spełnia wymogów określonych dla stacji paliw i stanowi zagrożenie. Czy w dniu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę starosta może wydać prawomocną decyzję? Dlaczego starosta pominął moje stanowisko w tej sprawie – najbliższego sąsiada? Dlaczego odrzucono moje żądanie wznowienia postępowania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »