Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak środków do życia a rozdzielność majątkowa

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.02.2015

Kilka lat temu wyjechaliśmy z mężem do Kanady „po lepsze życie”. Mamy ustanowioną rozdzielność majątkową. Mąż wrócił przed rokiem do Polski, gdzie ma niezłą rentę, a ja zostałam w Kanadzie na utrzymaniu siostry. Obecnie nie mam środków do życia. Czy występując o separację i alimenty, nie zostanę pozbawiona renty po mężu w przyszłości? A może korzystniej starać się o rozwód?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pani pytanie, sądzę, że dotyczy ono renty rodzinnej w przypadku śmierci Pani małżonka. Sytuację taką reguluje art. 70 ustawy z dnia 17.12.1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym przepisem, dokładnie ustępem 1, „wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

 

1)  w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2)  wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej”.

 

Zgodnie z ust. 2 tego przepisu „prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2”.

 

Zgodnie z ust. 3 „małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ust. 4 stanowi, że „wdowa niespełniająca warunków do renty rodzinnej określonych w ust. 1 lub 2 i niemająca niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej:

 

1)  przez okres jednego roku od chwili śmierci męża;

2)  w okresie uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci męża”.

 

Z krótkiego stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, wynika, że nie pozostaje Pani we wspólności majątkowej z mężem, przy czym nie chodzi tu o ustrój majątkowy małżeński w postaci rozdzielności majątkowej, o którym Pani pisze, a o wspólne pożycie. Wspólność małżeńska w rozumieniu cytowanego przepisu oznacza rzeczywisty związek łączący małżeństwo, obejmujący wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, wspólne pożycie, wierność i pomoc we współdziałaniu dla dobra założonej przez siebie rodziny (wyrok SN z dnia 6 marca 1997 r., sygn. akt II UKN 17/97, OSNAPiUS 1997, nr 23, poz. 477).

 

Wspólność małżeńska nie ustaje przez to, że małżonkowie ustanowili rozdzielność majątkową – tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 26 października 2006 r. (sygn. akt III UZP 3/06). Oczywiście okoliczność, że Państwo nie pozostają we wspólność małżeńskiej, musi udowodnić ZUS, ale o ile dobrze rozumiem stan faktyczny, nie będzie to trudne, bo mąż mieszka w Polsce, a Pani w Kanadzie.

 

Tym samym prawo do renty będzie Pani przysługiwało tylko w sytuacji opisanej w ust. 3 cytowanego przepisu, tj. oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2, będzie Pani miała ustalone prawo do alimentów ze strony męża wyrokiem lub ugodą sądową.

 

Jeżeli sąd orzeknie rozwód lub separację, może Pani mieć prawo do renty tylko wówczas, gdy będzie Pani miała ustalone wyrokiem alimenty. Choć w przepisie nie ma mowy wprost o separacji, to za sprawą wyroku Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2007 r., wydanego w sprawie o sygn. akt I UK 67/07, uważa się, że orzeczenie sądowe o separacji wyklucza prawo wdowy do renty rodzinnej na podstawie art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, chyba że miała ona w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

 

Celem informacji, małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Na bazie tego przepisu, jeżeli tylko nie zostanie Pani uznana za wyłącznie winną rozpadu małżeństwa, może Pani żądać zasądzenia alimentów. Jeżeli natomiast tylko Pani mąż byłby uznany za winnego, co może mieć teoretycznie miejsce w opisanej sytuacji, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej Pani jako małżonka niewinnego, sąd na Pani żądanie może orzec alimenty, nawet jeżeli nie byłaby Pani w niedostatku.

 

Proszę też pamiętać, że gdy będzie Pani miała orzeczoną separację lub rozwód oraz zasądzone alimenty, okresowa renta rodzinna, o której mowa 70 ust. 4 ustawy, też nie będzie Pani przysługiwała. Były spory co do tego, czy przepis ten dotyczy tylko wdów, o których mowa, w art. 70 ust. 1 lub 2, czy również dla osób wymienionych w art. 70 ust. 3, i generalnie uznaje się, że renta okresowa nie przysługuje rozwiedzionym wdowom (tak Marcin Bartnicki, Komentarz do art. 70 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

 

Niestety w opisanej przez Panią sytuacji, może mieć Pani problemy z uzyskaniem prawa do renty rodzinnej po ewentualnie zmarłym mężu, ewentualne uzyskanie orzeczenia o separacji, ale wraz z obowiązkiem alimentacyjnym może być w tej kwestii pomocne. Wydaje mi się, że z separacją nie będzie najmniejszego problemu, ale kwestia alimentów zależy w dużej mierze także od udowodnienia niedostatku oraz możliwości zarobkowych Pani męża.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty dla eksmałżonki

Jestem w trakcie rozwodu. Mąż mnie zdradził i porzucił. Zarabiam 3500 zł na rękę, mąż – ponad 9000 zł. Małżonek spłaca kredyt mieszkaniowy zaciągnięty przed ślubem, oboje jesteśmy zdrowi, nie mamy dzieci. Na jakie alimenty mogę liczyć jako porzucona eksmałżonka?

Alimenty na żonę a rozdzielność majątkowa

W czasie trwania małżeństwa ustanowiliśmy z żoną rozdzielność majątkową. Teraz chcemy się rozwieść. Czy żona może zażądać ode mnie alimentów na siebie mimo intercyzy? Czy sąd ustala wysokość alimentów tylko na podstawie pensji czy również premii? Żona dobrze zarabia, świadczy usługi kosmetyczne w domu, ale nie jest to udokumentowane.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »