.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak podstaw do dochodzenia zachowku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 20.05.2015

Czy wnukowi należy się zachowek od osoby, która chce przejąć majątek dziadków poprzez zasiedzenie (po 30 latach od ich śmierci)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma tu podstaw do dochodzenia zachowku.

 

Uprawnienie do zachowku oparte jest na istnieniu bliskiej więzi rodzinnej między spadkodawcą a uprawnionym. Dlatego ustawa zakreśla krąg uprawnionych podmiotów stosunkowo wąsko. Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego są to jedynie zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy.

 

Powstanie uprawnienia do zachowku jest przy tym uzależnione od tego, aby w konkretnym stanie faktycznym osoby te były powołane do spadku z ustawy. Oznacza to, że w sytuacji, gdy np. spadkodawca pozostawił małżonka i dzieci, tylko te podmioty nabędą prawo do zachowku. Nie uzyskają go rodzice spadkodawcy, gdyż nie dochodzą oni do dziedziczenia. Albo wnuki, jeśli żyją ich rodzice – czyli dzieci dziadków.

 

Zasiedzenie nie jest w żaden sposób związane z zachowkiem. Pominę już fakt, że roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem lat 5 po śmierci spadkodawcy. Tu mamy około 30.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »