Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 10.02.2014

Złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma decydujące znaczenie dla ustalenia, czy osoba powołana do spadku spadek ten faktycznie uzyska i w jaki sposób. Niezłożenie oświadczenia w wymaganym terminie może skutkować nawet odziedziczeniem długów po spadkodawcy.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rodzaje oświadczeń spadkowych

 

W przypadku powzięcia wiadomości o powołaniu do spadku spadkobierca ma kilka możliwości. Może on:

 

  1. złożyć oświadczenie o prostym przyjęciu spadku – w takim przypadku spadkobierca będzie ponosił bez ograniczenia odpowiedzialność za długi spadkodawcy;
  2. złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza – w takim przypadku spadkobierca będzie ponosił odpowiedzialności za długi spadkodawcy tylko do wartości stanu czynnego spadku;
  3. złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku;
  4. nie składać żadnego oświadczenia.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Sposób złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

 

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone przed dowolnie wybranym notariuszem, w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania spadkobiercy, bądź też w sądzie spadku1. Sądem spadku jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (w przypadku gdy w żaden z tych sposobów nie da się ustalić, który sąd jest sądem spadku, sądem właściwym jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy)2. W sądzie spadku oświadczenie może być złożone, jeżeli toczy się przed nim postępowanie o stwierdzenie praw do spadku.

 

Termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

 

Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego3 termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy i liczony jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tym, że jest powołany do spadku. W przypadku dziedziczenia ustawowego, co do zasady dzień ten będzie tożsamy z chwilą, w której spadkobierca ustawowy dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Natomiast w przypadku dziedziczenia testamentowego, będzie to dzień, w którym powziął on wiadomość, poprzedzoną informacją o śmierci spadkodawcy, o testamencie powołującym go do dziedziczenia.

 

Brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w wymaganym terminie

 

Co do zasady, milczenie spadkobiercy, a więc niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w wymaganym terminie 6 miesięcy liczonym w sposób, który wskazano powyżej, jest równoznaczne z prostym przyjęciem spadku. Brak takiego oświadczenia jest więc niekorzystny dla spadkobiercy, gdyż może powodować odziedziczenie długów spadkowych, które przewyższają wartość samego spadku. Zasada ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli:

 

  1. spadkobiercą jest osoba nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych;
  2. do spadku dochodzi osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia;
  3. spadek dziedziczy osoba prawna;
  4. jeżeli inny ze spadkobierców przyjął wcześniej spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Niezłożenie oświadczenia w powyższych czterech sytuacjach wywołuje skutki takie same, jak złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza odpowiedzialność za długi spadkowe.

 

 

 

 

___________________________

1 Art. 640 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101)

2 Art. 628 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101)

3 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)Stan prawny obowiązujący na dzień 10.02.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Odrzucenie a przyjęcie spadku

Spadkobierca powołany do spadku nie ma obowiązku jego przyjmowania. Może go odrzucić w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tym, że spadek mu się należy. Może również przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »