Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak możliwości podniesienia kapitału zakładowego

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 29.06.2015

Kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być przez wspólników podwyższony. Dokonać tego można poprzez zmianę umowy spółki, lub też, jeżeli umowa spółki to przewidywała, bez wprowadzania w niej zmian.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określa wartość majątku, który spółka jest zobowiązana utrzymywać przez okres swego istnienia, co służyć ma w szczególności zabezpieczeniu wierzycieli. Minimalny kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu spółek handlowych1 wynosi 5000 zł. Niezależnie jednak od tego jaka była wyjściowa wysokość kapitału zakładowego, może być ona przez wspólników podnoszona. Nastąpić to może poprzez uchwałę zgromadzenia wspólników i zmianę umowy spółki lub też bez dokonywania zmiany umowy, pod warunkiem że umowa ta przewidywała taki sposób podwyższenia kapitału zakładowego. W przypadku gdy umowa spółki tego nie przewiduje, brak jest możliwości podwyższenia kapitału zakładowego bez dokonywania zmiany tej umowy.

 

Zgodnie z art. 257 § 1 Kodeksu spółek handlowych jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki. Mając na uwadze treść tego przepisu, należy stwierdzić, że dla możliwości podniesienia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki nie wystarczy postanowienie dotychczasowej umowy, które taką możliwość dopuszcza. Postanowienie to musi jeszcze konkretyzować zarówno maksymalną wysokość, do jakiej kapitał może zostać podniesiony, jak i termin, w jakim może to nastąpić. W przeciwnym wypadku również brak jest możliwości podniesienia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Należy zaznaczyć, że zawarcie w umowie spółki postanowienia dającego możliwość podniesienia wysokości kapitału zakładowego bez zmiany tej umowy, oznacza mniej formalności przy procedurze podwyższania kapitału. Zmiana umowy spółki wymaga bowiem zgodnie z art. 255 § 1 Kodeksu spółek handlowych protokołowania przez notariusza. Ponadto w sytuacji gdy kapitał zakładowy nie jest podnoszony ze środków spółki, oświadczenia wspólników o objęciu nowych udziałów, w przypadku gdy umowa spółki jest zmieniana, wymaga oświadczeń wspólników o objęciu podwyższonej wartości istniejącego udziału bądź udziałów w formie aktu notarialnego. Natomiast jeżeli dotychczasowa umowa spółki przewidywała możliwość podniesienia kapitału zakładowego bez zmiany umowy, oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu nowych udziałów wymagają jedynie formy pisemnej.

 

Na marginesie należy dodać, że podwyższenie kapitału zakładowego musi być zgłoszone przez zarząd do sądu rejestrowego, niezależnie od tego w jakim trybie nastąpiło. Zgodnie z art. 262 § 2 Kodeksu spółek handlowych do zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego należy dołączyć:

 

  1. uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego;
  2. oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym;
  3. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione (oświadczeń o objęciu udziałów oraz oświadczeń zarządu nie dołącza się w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków własnych spółki).


Podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisania do rejestru.

 

 

 

 

_____________________________

1 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 29.06.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Procedura podwyższania kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Opracowanie omawia procedurę podwyższania kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »