.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak dobrowolnej składki chorobowej a świadczenia po ciąży

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.12.2016

Pracuję na umowę-zlecenie od 3 miesięcy. Nie opłacam dobrowolnej składki chorobowej. Obecnie zaszłam w ciążę. Czy z tego tytułu będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy, macierzyński lub wychowawczy? Czy jakbym podpisała umowę o pracę od tej chwili, dostałabym któreś ze świadczeń po ciąży?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn zm.) miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

 

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

 

  • po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
  • po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

 

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

 

  • jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,
  • jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,
  • jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,
  • jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Podsumowując – z tytułu umowy zlecenia może Pani rozpocząć opłacanie dobrowolnej składki chorobowej, gdyż tylko ona da Pani możliwość otrzymania zasiłku chorobowego (po 90 dniach opłacania składki) i macierzyńskiego – już po miesiącu opłacenia składki. Jednak urlop wychowawczy (i macierzyński) Pani z tego tytułu nie będzie przysługiwać. Zamiast urlopu macierzyńskiego – zasiłek macierzyński.

 

Jeśli zaś Pani zatrudni się na umowę o pracę, to otrzyma Pani już po 30 dniach zasiłek chorobowy, prawo do urlopu macierzyńskiego, a do wychowawczego dopiero po 6 miesiącach zatrudnienia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl