Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak zgody ojca na świąteczny wyjazd dzieci

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 21.07.2018

Wychowuję córkę z pierwszego małżeństwa, która ma obecnie 13 lat. Ojciec dziecka nie ma ograniczonych praw, córka ma regularny kontakt przypadający średnio raz na dwa tygodnie (weekendy). Chciałabym wyjechać z córką i synem do obecnego męża do Norwegii na Święta Bożego Narodzenia na tydzień czasu. Mam zakupione bilety również w powrotną stronę. Generalnie z byłym mężem się dogaduję. Córka była już w Norwegii ze mną dwa razy, latała też z ojcem na wczasy. Wyrażaliśmy ustne zgody na te wyjazdy. W tym roku ojciec córki oświadczył, że nie zgadza się na wyjazd za granicę w czasie świątecznym. Córka chce lecieć ze mną. Jest mocno związana również z moim obecnym mężem. Czy mogę wyjechać z dzieckiem pomimo niezgody jej ojca?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak zgody ojca na świąteczny wyjazd dzieci

Fot. Fotolia

W opisanej sprawie, gdy ojciec dziecka wyraził jednoznacznie swój sprzeciw (brak zgody) co do wyjazdu córki – konieczna jest zastępcza zgoda sądu.


Stąd odpowiedzi na Pani pytania są następujące.

 

Czy mogę wyjechać z dzieckiem pomimo sprzeciwu ojca?

Nie, pozostaje to bowiem w sprzeczności z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„Art. 97. [Wykonywanie władzy rodzicielskiej]

§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

 

Jakie mogą być konsekwencje, lub jakich argumentów mogę użyć?

Konsekwencją braku zgody sądu przy sprzeciwie ojca dziecka może być zależnie od tego, jak postąpi ojciec dziecka – nawet wprowadzenie zupełnego zakazu wyjazdu. Dlatego Pani argumentem i jedyną pewną drogą jest wystąpienie z wnioskiem o zgodę zastępczą do sądu z powodu sprzeciwu ojca dziecka. Uważam, że w tej sytuacji sąd także weźmie pod uwagę rozsądne oczekiwania córki. Dlatego proszę nie zwlekać i kierować pismo do sądu. Oczywiście jestem przygotowana na pomoc Pani w jego napisaniu. Jeżeli chce Pani zlecić taką usługę – wystarczy napisać o tym w pytaniu dodatkowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - jeden =

10.08.2018

Wyjazd na święta czy wakacje, nie wymaga zgody drugiego rodzica. Powołany przez autora odp przepis jest nadinterpretowany. Postępowanie w sprawie wydania zgody przez sąd trwa minimum 4 miesiące, częściej dużo dłużej i zanim sąd wydałby zgodę to termin wyjazdu mógłby minąć. Istotna sprawa dziecka to wyjazd za granicę na dłuższy okres (zmiana szkoły, miejsca zamieszkania), a nie wyjazd na wakacje czy ferie. Brak zgody drugiego rodzica jest nierzadko zwykłą złośliwością. Czy z tego powodu dziecko ma ponosić konsekwencje, bo nie może pojechać np. na wycieczkę szkolną czy obóz wakacyjny (np. last minute - cena promocyjna)?

Aga

»Podobne materiały

Wyrobienie paszportu dziecku bez zgody sądu rodzinnego

Jestem pięć lat po rozwodzie. Potrzebuję wyrobić dziecku nowy paszport, bo zdjęcie w obecnym jest już nieaktualne. Ojciec dziecka od dwóch lat się z nami nie kontaktuje, nie odpowiada na moje wiadomości z prośbą o kontakt w sprawie paszportu. Wyrok dał mu prawo do decydowania o istotnych sprawach dz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »