.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak wypłaty premii i ekwiwalentu urlopowego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.06.2018

Pracodawca nie wypłacił mi ekwiwalentu urlopowego, a w świadectwie pracy napisał, że wypłacił. Czekam od 30.09.2016. Co teraz zrobić? Nie wypłacono mi też premii za ostatni kwartał. Czy pracodawca może okazać byłemu pracownikowi regulamin premii?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli chodzi o ekwiwalent urlopowy, to powinien on zostać wypłacony w dniu zakończenia stosunku pracy.

 

Zgodnie z art. 171 ustawy Kodeks pracy „w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny”.

 

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Skoro wiec nie zawarto kolejnej umowy – należało wypłacić ekwiwalent.

 

W sytuacji, w jakiej Pani się znalazła, powinna Pani złożyć pozew do sądu pracy z żądaniem wypłaty ekwiwalentu wraz z odsetkami za zwłokę. Na złożenie pozwu ma Pani 3 lata od dnia, gdy roszczenie stało się wymagalne.

 

Jeśli zaś chodzi o premię, to pracodawca nie ma obowiązku okazywania Pani – jako byłemu pracownikowi – regulaminu premiowania. Jednak jeśli uważa Pani, że powinna była Pani ową premię otrzymać, warto dołączyć takie żądanie do pozwu o ekwiwalent. Wówczas sąd wezwie pracodawcę do okazania regulaminu premiowania sądowi. Jeśli Pani roszczenia okażą się zasadne, sąd przyzna Pani premię. Jeśli nie, oddali powództwo w tym zakresie.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton