Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak odpowiedzi z sądu w sprawie spadkowej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.09.2019

Moja ciocia zmarła w styczniu 2016 roku. Jej mąż przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, aby pozostali spadkobiercy nie byli obciążeni długami bankowymi po zmarłej. Wdowiec złożył w sądzie w odpowiednim terminie owe oświadczenie, to jest przed upływem 6 miesięcy od zgonu żony. Do dzisiaj nie ma odpowiedzi z sądu. Czy po wejściu nowego prawa w listopadzie 2016 wdowiec dalej jest obciążony długami zmarłej żony?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności zasadne jest, by wdowiec ustalił, czy w toku sprawy, w której składał oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, nie zostało wydane od razu postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po jego żonie. W tym celu winien udać się do sądu i poprosić o udostępnienie akt sprawy cywilnej, po uprzednim wskazaniu sygnatury akt sprawy. Dysponując aktami sprawy, wdowiec mógłby ustalić, czy sąd wydał w tej sprawie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, czy też nie. Jeżeli wydał takowe postanowienie, wówczas należałoby złożyć wniosek o wydanie odpisu postanowienia z adnotacją o jego prawomocności. Wyraźnie bowiem podkreślić należy, że sąd nie wysyła żadnych postanowień w sprawach spadkowych z urzędu, a jedynie na wniosek. Nie ma przy tym znaczenia, jaki czas upłynął od wydania takowego postanowienia. Odpis postanowienia z adnotacją o prawomocności może być bowiem wydany w każdym czasie. Opłata kancelaryjna od takiego wniosku wynosi 6 zł za jedną stronę. Jeżeli postanowienie będzie liczyło 1 stronę, wówczas opłata wynosi 6 zł. Opłatę można uiścić w kasie sądu lub na rachunek bankowy sądu.

 

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność wdowca, to jest ona kształtowana na moment stwierdzenia nabycia spadku, a nie nowymi przepisami. Jedynie ustawowe umorzenie należności (niejako umorzenie z mocy prawa) może powodować, że nowe przepisy będą miały zastosowanie do wdowca. Mam jednak prośbę, by wskazać, o jakie konkretnie przepisy chodzi, względnie czego dotyczące, bowiem w listopadzie 2016 r. znowelizowano kilkaset przepisów i trudno, mając na uwadze Pana opis, dostosować którykolwiek z tych przepisów do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + X =

»Podobne materiały

Mieszkanie w spadku obciążone kredytem hipotecznym

Po zmarłej matce otrzymałam wspólnie z bratem w spadku mieszkanie (już je przyjęłam). Teraz okazało się, że było ono hipoteką dla kredytu zaciągniętego kilka lat temu przez córkę brata. Nie mogę więc go sprzedać. Czy mogę natomiast żądać jakiś pieniędzy od siostrzenicy?

Czy dziecko z pierwszego małżeństwa dziedziczy po drugim mężu matki?

Moja żona była wcześniej dwukrotnie zamężna. Z pierwszego małżeństwa, które zakończyło się rozwodem, ma syna i córkę. Po kilku latach ponownie wyszła za mąż. Jej drugi mąż zmarł, przepisując na nią cały majątek (dom, meble, etc.) Po kolejnych czterech lata

Zakup mieszkania, którego współwłaściciel został uznany za zmarłego

Zamierzam kupić mieszkanie. W księdze wieczystej określono dwóch właścicieli mieszkania – brata i siostrę. Siostra jednak niedawno została uznana sądownie za zmarłą (zaginęła dawno temu). W wyniku tego jej część mieszkania (50%) została podzielona między współwłaścic
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »