.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odszkodowanie z AC mimo braku badań technicznych

Autor: Anna Sufin

Kilka dni temu miałam stłuczkę, niestety z mojej winy. Wpadłam w poślizg na mokrej nawierzchni, na letnich oponach i uderzyłam w samochód jadący sąsiednim pasem. Policja nie była wzywana, napisałam oświadczenie, że kolizja była z mojej winy. Mam ubezpieczenie AC, więc zgłosiłam szkodę, czekam na oględziny. Ale dziś zauważyłam, że ważność badania technicznego minęła miesiąc temu. Czy mimo braku badań technicznych jest szansa uzyskać odszkodowanie z AC? I czy mój ubezpieczyciel pokryje szkodę tego drugiego samochodu z OC?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odszkodowanie z AC mimo braku badań technicznych

Fot. Fotolia

O ile przesłane mi ogólne warunki ubezpieczenia rzeczywiście są właściwymi warunkami do Pani umowy, o tyle w ich treści stwierdzono:

 

„AC nie są objęte szkody: powstałe podczas kierowania pojazdem niezarejestrowanym lub pojazdem nieposiadającym ważnego dowodu rejestracyjnego lub ważnego badania technicznego, jeżeli w odniesieniu do tego pojazdu obowiązuje wymóg rejestracji lub dokonywania okresowych badań technicznych, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na zajście wypadku ubezpieczeniowego”.

 

Ubezpieczyciel powinien zatem badać, czy kolizja wniknęła ze złego/nieprawidłowego stanu technicznego samochodu. Jeśli tego nie stwierdzi, nie ma podstaw do odmowy przyznania odszkodowania z AC z tego powodu, że samochód nie miał ważnego badania. 

 

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z ubezpieczenia OC poszkodowanemu – żaden akt prawny ani przepis nie ogranicza takiego obowiązku z uwagi na brak badania technicznego samochodu. Ustawa nie określa też, iżby z tej przyczyny ubezpieczyciel mógł dochodzić od Pani roszczeń (taką podstawą nie jest określający prawo do regresu, ale w innych wypadkach, art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). 

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl