Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie z AC mimo braku badań technicznych

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 01.11.2018

Kilka dni temu miałam stłuczkę, niestety z mojej winy. Wpadłam w poślizg na mokrej nawierzchni, na letnich oponach i uderzyłam w samochód jadący sąsiednim pasem. Policja nie była wzywana, napisałam oświadczenie, że kolizja była z mojej winy. Mam ubezpieczenie AC, więc zgłosiłam szkodę, czekam na oględziny. Ale dziś zauważyłam, że ważność badania technicznego minęła miesiąc temu. Czy mimo braku badań technicznych jest szansa uzyskać odszkodowanie z AC? I czy mój ubezpieczyciel pokryje szkodę tego drugiego samochodu z OC?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odszkodowanie z AC mimo braku badań technicznych

Fot. Fotolia

O ile przesłane mi ogólne warunki ubezpieczenia rzeczywiście są właściwymi warunkami do Pani umowy, o tyle w ich treści stwierdzono:

 

„AC nie są objęte szkody: powstałe podczas kierowania pojazdem niezarejestrowanym lub pojazdem nieposiadającym ważnego dowodu rejestracyjnego lub ważnego badania technicznego, jeżeli w odniesieniu do tego pojazdu obowiązuje wymóg rejestracji lub dokonywania okresowych badań technicznych, a stan techniczny pojazdu miał wpływ na zajście wypadku ubezpieczeniowego”.

 

Ubezpieczyciel powinien zatem badać, czy kolizja wniknęła ze złego/nieprawidłowego stanu technicznego samochodu. Jeśli tego nie stwierdzi, nie ma podstaw do odmowy przyznania odszkodowania z AC z tego powodu, że samochód nie miał ważnego badania. 

 

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z ubezpieczenia OC poszkodowanemu – żaden akt prawny ani przepis nie ogranicza takiego obowiązku z uwagi na brak badania technicznego samochodu. Ustawa nie określa też, iżby z tej przyczyny ubezpieczyciel mógł dochodzić od Pani roszczeń (taką podstawą nie jest określający prawo do regresu, ale w innych wypadkach, art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus dziewięć =

»Podobne materiały

Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

Jestem właścicielem 13 ha ziemi rolnej, na której ok. 35-40 lat temu postawiono 7 słupów elektrycznych (o powierzchni 81m2 – 9m na 9m), prowadzących do wybudowanej wówczas rozdzielni prądu. O ile tata dobrze pamięta, nikt żadnych umów z nami nie podpisywał. Ziemia pod tymi słupami należy do mn

 

Odszkodowanie za zalanie mieszkania przez sąsiada

Tydzień po wyremontowaniu łazienki zostaliśmy zalani przez sąsiada, który mieszka nad nami. Początkowo zgodził się na zwrot kosztów, potem poprosił o rachunek za materiały. Wreszcie zaczął się dopytywać, czy wyremontowałem już łazienkę (w domu jest noworodek, nie mogę więc na razie robić żadnych rem

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »