Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bonifikata za jednorazową wpłatę opłaty przekształceniowej

Autor: Filip Syrkiewicz • Opublikowane: 03.10.2019

Z mocy prawa jestem właścicielką mieszkania i z początkiem bieżącego roku moje prawo wieczystego użytkowania stało się prawem własności. Chciałabym uzyskać bonifikatę za jednorazową wpłatę opłaty przekształceniowej. Od przyszłego miesiąca mam zamiar wynająć to mieszkanie osobie prowadzącej działalność gospodarczą, która chciałaby otworzyć gabinet kosmetyczny w tym właśnie mieszkaniu. W związku z powyższym mam pytanie, czy powinnam przekształcić lokal mieszkalny w użytkowy? I czy po takim przekształceniu mogę nadal skorzystać z bonifikaty za jednorazową wpłatę opłaty przekształceniowej?

Filip Syrkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z udzielonych przez Panią wyjaśnień wynika, że nieruchomość, na której wyodrębniony został należący do Pani lokal uległa uwłaszczeniu z mocy prawa na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. poz. 1716 z późn. zm.).

 

Z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność właściciele gruntu uiszczają przez okres 20 lat opłatę stanowiącą równowartość dotychczas obowiązującej rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. W każdym czasie trwania tego zobowiązania mogą zgłosić właściwemu organowi zamiar wniesienia opłaty jednorazowej. W przypadku zapłaty należności w formie jednorazowego świadczenia, w odniesieniu do gruntów Skarbu Państwa właścicielowi przysługiwać będzie obligatoryjna bonifikata wynosząca od 10 do 60% w zależności od czasu, w którym opłata ta zostanie wniesiona. Jeżeli dotychczasowy użytkownik wieczysty uiści ją w roku, w którym nastąpiło przekształcenie, skorzysta z preferencji w najwyższym wymiarze (60%). W sytuacji gdy grunt stanowił dotąd własność jednostki samorządu terytorialnego – stawkę procentową oraz zasady udzielania bonifikaty określać będzie uchwała właściwej rady lub sejmiku.

 

W obu przypadkach bonifikaty od opłaty jednorazowej organ będzie mógł udzielić jednak wyłącznie na rzecz osób fizycznych oraz w odniesieniu do budynków lub lokali o przeznaczeniu mieszkaniowym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Bonifikata za jednorazową wpłatę opłaty przekształceniowej

 

Z tych względów, jeżeli do zmiany przeznaczenia lokalu dojdzie przed wniesieniem opłaty jednorazowej, właściciel nie będzie mógł skorzystać z tej preferencji. W każdym bowiem przypadku – niezależnie od rodzaju aktu regulującego zasady udzielania ulg od opłaty za przekształcenie – przedmiotem bonifikaty będą wyłącznie budynki jedno- lub wielorodzinne lub lokale o przeznaczeniu mieszkaniowym.

 

Nie ulega przy tym wątpliwości, że urządzenie w lokalu gabinetu kosmetycznego stanowi podjęcie działalności zmieniającej warunki pracy, higieniczno-sanitarne oraz wielkość i rozkład obciążeń. Działanie takie stanowi zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego w rozumieniu art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r., poz. 2245 z późn. zm.), co nakłada na właściciela lokalu obowiązek zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (tu: staroście właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości).

 

Dokonana w tym zakresie zmiana przeznaczenia lokalu wykluczać będzie zatem możliwość udzielenia bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie, jak również sam fakt uwłaszczenia może zostać zakwalifikowany jako przejaw pomocy publicznej. Zgodnie bowiem z aktualnym stanowiskiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawieranie umowy najmu na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej kwalifikuje wynajmującego jako przedsiębiorcę w rozumieniu Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. W tym zakresie na przedsiębiorcy ciążyć będzie obowiązek przedstawienia organowi dokumentacji wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy de minimis. W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu tej pomocy, organ zobowiązany będzie do wydania decyzji o stosownej dopłacie.

 

Należy jednocześnie zauważyć, że co do zasady nie jest dopuszczalne wniesienie opłaty jednorazowej przed zgłoszeniem organowi takiego zamiaru. W pierwszej kolejności właściciel powinien uzyskać zaświadczenie potwierdzające uwłaszczenie, a następnie odrębnym pismem zgłosić organowi zamiar uiszczenia opłaty za przekształcenie w formie jednorazowej. Dopiero po uzyskaniu informacji o wysokości opłaty jednorazowej, dotychczasowy użytkownik wieczysty będzie mógł uregulować należność z tego tytułu, pomniejszoną o obowiązującą bonifikatę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak otrzymać za granicą odpis wyroku polskiego sądu?

Mieszkam za granicą, ale w przyszłym miesiącu wybieram się do Polski na urlop. Przy tej okazji chciałbym złożyć do sądu wniosek w pewnej sprawie. Jak będę mógł odebrać odpis postanowienia – czy mogę prosić o przesłanie decyzji na mój adres poza Polską?

Kiedy jest dopuszczalny odstrzał zwierzyny?

Kiedy jest dopuszczalny odstrzał zwierzyny?

Umorzenie postępowania administracyjnego i jego konsekwencje

NSA uchylił w 2005 r. decyzję gminy w sprawie budowy kontenerowej stacji transformatorowej obsługującej niewielkie osiedle. Stacja została wybudowana i uruchomiona zgodnie z prawem – przed rozpatrzeniem sprawy przez NSA. Po otrzymaniu rozstrzygnięcia NSA gmina podjęła decyzję o umorze
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »