Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Blokada konta przez komornika za zadłużenie zmarłej matki

Autor: Marek Kowalski • Opublikowane: 05.09.2018

Moja partnerka ma zablokowane konto przez komornika za zadłużone mieszkanie jej zmarłej matki, która została pozbawiona praw rodzicielskich ponad 30 lat temu. Została w tamtym czasie adoptowana za granicę, ale nie została wymeldowana z tego mieszkania. Nigdy też nie mieszkała w tym mieszkaniu. Czy ta blokada konta przez komornika jest zgodna z prawem?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Komornik sądowy w Polsce nie działa ot tak sobie, bo ma kaprys i chęć. On działa na wniosek wierzyciela wobec określonego dłużnika. A wierzyciel musi dysponować odpowiednim dokumentem – nazywanym tytułem wykonawczym, którym jest np. prawomocne orzeczenie sądowe z nadana mu przez sąd klauzula wykonalności. W orzeczeniu tym wskazana jest osoba wierzyciela oraz dłużnika i rodzaj, kwota zobowiązania.

 

Komornik bez tytułu wykonawczego oraz wniosku wierzyciela nic nie zrobi. Komornik sam nie uzyskuje tytułu wykonawczego przeciwko danemu dłużnikowi – to nie jest jego zadaniem. Tytuł wykonawczy musi uzyskać wierzyciel.

 

Jeżeli wierzyciel złoży wniosek o wszczęcie egzekucji wobec dłużnika wskazanego w tytule wykonawczym ( owym orzeczeniu sądowym), wskaże środki egzekucyjne (lub zleci komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika), to komornik podejmuje działania stosownie do sytuacji.

 

W przedmiotowej sprawie komornik zapewne dysponuje tytułem wykonawczym. Otrzymał go od wierzyciela. Wierzyciel wystąpił do sądu z pozwem o zapłatę i wskazał w pozwie Pana partnerkę jako „zamieszkałą” w zadłużonym mieszkaniu. Według polskich przepisów za czynsz i inne należności odpowiada najemca oraz dorośli domownicy,osoby zamieszkałe z najemcą (kodeks cywilny: art. 6881 „§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. § 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania”.).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Blokada konta przez komornika za zadłużenie zmarłej matki

 

To, że partnerka tam mieszka, wierzyciel ustalił prawdopodobnie tylko na podstawie zameldowania. Zapewne nie miał wiedzy o pozbawieniu praw rodzicielskich, adopcji oraz zamieszkaniu za granicą.

 

W takiej sytuacji komornik na zlecenie wierzyciela miał prawo zająć rachunek bankowy dłużnika. A dłużnikiem według tytułu wykonawczego jest także Pana partnerka. Gdyby Pana partnerka nie była wskazana w tytule wykonawczym, komornik nie podejmowałby wobec niej żadnych działań.

 

Powinni Państwo uzyskać kopię tytułu od komornika. Numer sprawy u komornika powinien być wskazany przy zajęciu rachunku bankowego. Po poznaniu numeru sprawy w sądzie oraz sądu, w jakim ona się odbywała, partnerka może podjąć działania mające na celu uchylenie orzeczenia wobec niej i umorzenia egzekucji wobec niej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odzyskanie pieniędzy od byłego najemcy mieszkania

Miesiąc temu moje mieszkanie opuściła lokatorka, zostawiając niezapłacone należności oraz szkody w mieszkaniu. Mam jedynie jej adres zameldowania. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?

Środek zaskarżenia

Sąd wzywa mnie do wyjawienia majątku w związku z postępowaniem windykacyjnym. Sprawa wiąże się z nakazem zapłaty za towar, którego nigdy nie kupowałam od pozywającego mnie kontrahenta. Jak się bronić? Czy przysługuje mi jakiś środek zaskarżenia?

List komornika do uczelni studenta

Otrzymałem zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu wykonawczego. Nie pracuję i nie mam majątku. Asesor komorniczy prawdopodobnie wpisał w Google moje dane i dotarł do strony internetowej uczelni wyższej, gdzie przed moim nazwiskiem figurowało s
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »