Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błędny komunikat na stronie policji

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.12.2016

Jestem osobą podejrzaną w sprawie o wyłudzenie kredytu w banku. Jednak sprawa, w której zwracam się do Państwa, ma związek z komunikatem, który został umieszczony na stronie policji. Zgodnie z nim kwota straty, na którą naraziłam bank, to ponad 50 tysięcy złotych. Jest to jednak przekłamanie, gdyż kredyt ten miał skonsolidować zobowiązanie, które już w tej chwili posiadam w owym banku, a kwota dodatkowych środków wynosiła 5 tysięcy. W praktyce nadal spłacam kredyt, który ostatecznie nie został skonsolidowany, więc nie naraziłam banku na stratę w wysokości 50 tysięcy, a ewentualnie 5. Kilkukrotnie podkreślałam tę sprawę na policji oraz w rozmowie z prokuratorem. Czy mam prawo żądać zmiany bądź usunięcia błędnego komunikatu do czasu jego poprawienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Błędny komunikat na stronie policji

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż treść komunikatu zapewne jest warunkowana opisem zarzucanego Pani czynu. Wskazuje Pani, że jest Pani podejrzaną w sprawie, a zatem musiał zostać Pani postawiony zarzut. W związku z powyższym winna Pani w chwili obecnej zapoznać się z zarzutem zawartym w postanowieniu, który to zarzut został Pani postawiony, a następnie porównać tenże zarzut z treścią komunikatu umieszczonego na stronie Policji. Jeżeli bowiem pomiędzy treścią zarzutu, a komunikatem będą występowały rozbieżności wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zmiany takiego komunikatu jako niezgodnego z prawdą.

 

Jeżeli jednak treść komunikatu jest zgodna z postawieniem o przedstawieniu zarzutu, wówczas konieczne będzie podjęcie przez Panią walki o zmianę zarzutu, a następnie o zmianę treści komunikatu.

 

Zastosowanie znajdzie wówczas art. 314 Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym „jeżeli w toku śledztwa okaże się, że podejrzanemu należy zarzucić czyn nie objęty wydanym uprzednio postanowieniem o przedstawieniu zarzutów albo czyn w zmienionej w istotny sposób postaci lub też, że czyn zarzucany należy zakwalifikować z surowszego przepisu, wydaje się niezwłocznie nowe postanowienie, ogłasza się je podejrzanemu oraz przesłuchuje się go”.

 

Reasumując, musi Pani ustalić treść postanowienia o przedstawieniu zarzutu i porównać go z treścią komunikatu. Dopóty treść komunikatu z treścią zarzutu będzie zgodna, dopóty treść komunikatu nie ulegnie zmianie. Zmianę może Pani uzyskać wyłącznie za pomocą zmiany treści postanowienia, o ile zebrany w sprawie materiał dowodowy na to pozwoli.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 6 =

»Podobne materiały

Przekazanie skazanego we Włoszech Polaka do wykonania kary w Polsce

Przed rokiem mąż został aresztowany we Włoszech i osadzony w areszcie. Dzięki obrońcy wypuszczono go po 2 miesiącach, jego sprawa, która dotyczyła kradzieży, była wówczas w toku. Wróciliśmy do Polski, ale włoski adwokat zapewniał męża, że może bez obaw przebywać we Włoszech, byleby ty

 

Odpowiadanie z wolnej stopy

Jestem podejrzany o sfałszowanie podpisu. Mieszkam za granicą; żeby wyjaśnić sprawę, muszę pojechać na spotkanie z prokuratorem do Polski. Czy mogę zostać zatrzymany podczas przekraczania granicy albo kontroli paszportowej na lotnisku? Jak tego uniknąć? Moja żona jest w ciąży i nie chciałb

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »