Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błąd w postanowieniu sądu o nabyciu spadku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.09.2009

Wystąpiłam do sądu rejonowego o wydanie postanowienia nabycia spadku. Niestety wkradł się błąd drukarski, tak że poprawione postanowienie dostałam o wiele później. Czy uprawomocnienie postanowienia będzie się liczyło od dnia wydania postanowienia (kwiecień 2009 r.), czy od dnia posiedzenia sądu (listopad 2005 r.)? Jest to dla mnie ważne, bo córka chce się zrzec swojej części spadku, ale najpierw musi zapłacić podatek, a w 2007 r. zmieniono ustawę.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z postanowieniami przepisu art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., stosuje się przepisy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed tą datą.

 

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – Dz. U. 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zatem data nabycia spadku jest niezależna od daty przyjęcia spadku, jak również od daty wydania postanowienia stwierdzającego nabycie spadku. Nabycie przez Państwa spadku nastąpiło zatem wtedy, gdy zmarł spadkodawca (niezależnie od tego, kiedy stwierdzono nabycie spadku postanowieniem). Reasumując, omyłka sądu nie ma wpływu na moment nabycia spadku.

 

Zaznaczyć należy, że w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia wartość rzeczy i praw majątkowych ustala się według stanu na dzień otwarcia spadku, opierając się na cenach z dnia przyjęcia spadku lub dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (jeżeli spadek nie został wcześniej zgłoszony do opodatkowania). Z tego powodu wartość części odziedziczonego mieszkania ustalić należy według stanu z chwili śmierci zmarłego, lecz w cenie obowiązującej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (jeżeli spadek nie został wcześniej zgłoszony do opodatkowania). Zatem gdy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uprawomocni się w 2009 r. (przy założeniu, że wcześniej spadek nie został zgłoszony do opodatkowania), wartość tej nieruchomości będzie trzeba ocenić według cen z 2009 r.

 

Co więcej, zgodnie z art. 353 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 ze zm.) wniosek o sprostowanie, uzupełnienie lub wykładnię wyroku nie ma wpływu na bieg terminu do wniesienia środka zaskarżenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprostowanie wyroku

Wygrałam sprawę w sądzie apelacyjnym. Sąd zasądził od pozwanych należność, odsetki oraz koszty postępowania. Problem w tym, że odsetki powinny być zasądzone od 17.09.2010 r., a zamiast tego jest data 19.09.2011 r. Sąd pominął cały rok. W uzasadnieniu nie ma żadnych wyjaśnień, dlaczego tak się stało. Skarga kasacyjna mi nie przysługuje. Moim zdaniem, sąd się po prostu pomylił. Czy można teraz sprostować wyrok?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »