Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błąd medyczny a odszkodowanie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 29.05.2014

W maju 2010 r. miałam operację laryngologiczną. Powikłaniem, które pojawiło się ok. 2 miesiące po operacji, jest uciążliwy obrzęk ręki. Ja i mój lekarz prowadzący uważamy go za przyczynę błędu medycznego lekarza przeprowadzającego operację. Mam przyznaną z tego powodu niepełnosprawność. Czy mam szansę na wygranie procesu o odszkodowanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety ja nie ocenię Pani szans na wygranie sprawy dotyczącej błędu medycznego, bo to nie tylko kwestia prawna, ale także kwestia okoliczności faktycznych, tj. w szczególności tego, czy lekarz popełnił błąd, czy dopuścił się zaniedbania, czy powikłania, które u Pani stwierdzono, są wynikiem tylko i wyłącznie np. reakcji Pani organizmu.

 

To tak naprawdę mogą stwierdzić jedynie biegli sądowi w zleconej im opinii, o którą oczywiście winna Pani wnioskować już w pozwie.

 

Ja mogę tylko wytłumaczyć Pani aspekty prawne, nie medyczne, co też niniejszym czynię.

 

Otóż, ponieważ Pani pisze, że operacja miała miejsce 4 lata temu, może w grę wchodzić przedawnienie Pani roszczenia, bowiem zgodnie z treścią art. 4421 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

 

§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

 

§ 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

 

§ 4. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności”.

 

Artykuł 4421 § 3 określa odmienny sposób liczenia początku biegu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych w razie wyrządzenia szkody na osobie czynem niedozwolonym. Oznacza to, że zarówno okres dziesięcioletni przedawnienia z art. 4421 § 1 zdanie drugie liczony od dnia zdarzenia wywołującego szkodę, jak i okres dwudziestoletni z art. 4421 § 2 liczony od dnia popełnienia przestępstwa nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

 

Pisze Pani, że obrzęk pojawił się 2 miesiące po operacji, czyli około lipca 2010 roku. Jeśli zatem już w tej chwili wiedziała Pani, że została poszkodowana (bo z pewnością wiedziała Pani, kto Panią operował), to niestety, ale roszczenie Pani już się przedawniło i z chwilą podniesienia tego zarzutu zostanie oddalone. I raczej z tym zarzutem będzie się Pani mogła spotkać.

 

Inaczej sytuacji wyglądałaby, gdyby ów lekarz został skazany wyrokiem karnym za występek czy zbrodnię, bo wówczas zastosowanie miałby 20-letni termin przedawnienia, no ale tak nie jest, bo inaczej Pani by o tym napisała.

 

Jeżeli zatem Pani dowiedziała się o szkodzie później, to przede wszystkim musi Pani to udowodnić, kiedy, od kogo i w jakich okolicznościach.

 

Gdyby zaś Pani zdecydowała się na powództwo, to musi Pani udowodnić kilka rzeczy:

 

  1. błąd medyczny lekarza,
  2. szkodę,
  3. związek przyczynowy.

 

W zasadzie wszystko w procesie będzie zależało od opinii biegłych, czy miał miejsce błąd, jakich rozmiarów szkody Pani doznała i czy szkoda była normalną konsekwencją błędu (związek przyczynowy), bo nie każdy błąd i szkoda są w relacjach bezpośrednia przyczyna – skutek.

 

Przykro mi więc, ale nie jestem w stanie ocenić Pani szans w zakresie procesu. Bardziej przydatna mogłaby być dla Pani ocena lekarska.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus IV =

»Podobne materiały

Błąd w sztuce lekarskiej – dochodzenie roszczeń

Na łydce mam dużego włókniaka. Wygląda bardzo nieestetycznie, dlatego zdecydowałam się go usunąć w prywatnym gabinecie. Okazało się, że mam dwie możliwości: chirurgiczne usunięcie lub wstrzyknięcie pewnej substancji. Zdecydowałam się na to drugie rozwiązanie. Minął miesiąc od

Błąd medyczny a odszkodowanie

W maju 2010 r. miałam operację laryngologiczną. Powikłaniem, które pojawiło się ok. 2 miesiące po operacji, jest uciążliwy obrzęk ręki. Ja i mój lekarz prowadzący uważamy go za przyczynę błędu medycznego lekarza przeprowadzającego operację. Mam przyznaną z tego powodu niepełnos

Niebezpieczeństwo utraty życia

Zauważywszy podejrzane zmiany skórne, mój ojciec wybrał się do dermatologa w rejonowej przychodni. Zamiast osobiście zbadać pacjenta, lekarz polecił zrobić to stażyście. Ten nie zauważył żadnych nieprawidłowości, a lekarz nie skontrolował jego pracy. Po kilku miesiącach jednak wyko
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »