.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błąd w sklepie internetowym - zaniżona cena produktów

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 12.08.2017

Jestem producentem odzieży, którą sprzedajemy w sklepie internetowym. W piątek wieczorem w sklep wdał się błąd i kilka produktów zmieniło swoją cenę ze 150 zł na zaniżoną lub 0 zł. Zanim zauważyłem błąd około 50 klientów zdążyło zakupić produkty i kilku z nich wysłało pieniądze (odzież była za 0 zł, zapłaciły jedynie za przesyłkę kurierską). W sobotę rano od razu wyłączyłem sklep, anulowałem zamówienia i przeprosiłem za błąd. Czy w takiej sytuacji jestem zmuszony wysłać zamówione produkty do klientów? Co zrobić, aby ich nie wysyłać? Jakimi paragrafami mogę się posługiwać, odpowiadając na zarzuty ze strony klientów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Błąd w sklepie internetowym - zaniżona cena produktów

Fot. Fotolia

W tym przypadku z pomocą może Panu przyjść art. 84 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny:

 

„Art. 84. [Błąd]

§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

 

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)”.

 

Powyższy przepis należy rozumieć w ten sposób, że można uchylić się od skudów swojego oświadczenia woli złożonej innej osobie (anulowanie zamówienia), jeżeli ta inna osoba z łatwością mogła ten błąd zauważyć (sprzedaż towarów za 0 zł nie jest normalną sytuacją). Nadto jest bezsprzeczne, że Pan jako sprzedawca nie ma interesu i woli sprzedawania towarów za 0 zł, tj. oddawania tych towarów za darmo, zatem powyższa sytuacja stanowi błąd istotny.  

 

Podobną sytuację rozstrzygał również Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. (sygn. akt III Ca 104/14). Ów sąd stwierdził, że ochrona praw konsumenta nie może odbywać się z rażącym naruszeniem praw przedsiębiorcy. Sąd wskazał, że znacząca różnica pomiędzy ceną oferowanego towaru a jego faktyczną wartością poddaje w wątpliwość zgodność oferty z intencjami oferenta. W takiej sytuacji w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości kupujący z łatwością mógł zauważyć ów błąd, porównując ofertę złożoną przez sprzedawcę z ofertami innych sprzedających, a nawet bez dalszego sprawdzania, kierując się jedynie zasadami logiki i doświadczenia życiowego. Błąd ten ma charakter obiektywny, gdyż żaden rozsądny człowiek, znający prawdziwy stan rzeczy, nie złożyłby oświadczenia woli takiej treści. Sąd jasno stwierdził, że oświadczenie woli, w którym sprzedawca oferuje towar za cenę odpowiadającą setnej części jego wartości (taki był stan faktyczny rozstrzyganej przez sąd sprawy), w konfrontacji z rzeczywistością przedstawia się jako nieracjonalne, pozbawione uzasadnienia z punktu widzenia życiowego lub prawnego. Wobec czego uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożone przez sprzedawcę w takiej sytuacji było skuteczne.

 

Proszę mieć na uwadze, że dotychczas sądy co do zasady stawały po stronie konsumentów, ten wyrok stanowi pewną zmianę. Jest on jak najbardziej racjonalny i uzasadniony. Jednakże nie mogę Panu zagwarantować, iż powyższa interpretacja będzie skuteczna w przypadku ewentualnego sporu sądowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl