.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Błąd przy rozliczaniu podatku VAT

Opis Problemu:

W lipcu założyłem firmę, wystawiałem faktury VAT. Rozliczałem się kwartalnie. Okazało się, że nie złożyłem oświadczenia o kwartalnym sposobie rozliczania się, popełniłem więc błąd. Anulowałem więc kwartały i rozliczyłem wszystko miesięcznie. Co teraz z wystawionymi przeze mnie fakturami VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Błąd przy rozliczaniu podatku VAT

Fot. Fotolia

Zdania są tu podzielone.

 

Trzeba także pamiętać, iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Bezsporne jest, iż już przed rejestracją, na skutek wykonywanych czynności, miał Pan status podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Nie zawsze oznacza to jednak, że nabywca może ten podatek, wykazany na fakturze jako naliczony, odliczyć. Według części doktryny nabywcy mają możliwość odliczenia podatku z faktur wystawionych przez Pana przed rejestracją, bowiem ich zdaniem warunek rejestracji jako podatnika VAT czynnego jest niezbędny tylko do skorzystania przez Pana z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a ponadto podatek należny został odprowadzony, więc zasada neutralności nie doznaje uszczerbku. Wskazuje się również, że teza te jest dodatkowo umocowana w takiej sytuacji, gdy podatnik w składanym po terminie zgłoszeniu rejestracyjnym zaznaczył datę wsteczną jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej i jednocześnie termin rezygnacji z przysługującego mu zwolnienia, co nie powinno zdaniem części doktryny wpływać na prawo do odliczenia podatku naliczonego przez kontrahenta. Dodatkowo zauważyć trzeba, że, jak słusznie uznano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 września 2007 r. (sygn. akt I SA/Ol 271/07), „za sprzeczną z prawem wspólnotowym należy uznać wykładnię art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) VATU, że organ podatkowy ma prawo odmówić odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach podwykonawcy, dotyczących faktycznie zrealizowanych usług, na tej podstawie, że zbywca usługi nie dokonał aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego w terminie i nie zapłacił należnego podatku”. W tym świetle przyjąć trzeba, że podatnik, który otrzymał taką fakturę, ma prawo do odliczenia wykazanego w niej podatku.

 

Inni zaś twierdzą, że nabywcy nie mogą odliczyć kwoty wskazanej na fakturze jako podatek VAT, bowiem zgodnie z ustawą o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego faktury, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą jest zwolniona od podatku, a nie składając VAT-R, nie zrezygnował Pan skutecznie ze zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 4), a zatem dokonana sprzedaż była od podatku zwolniona zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Osobiście opowiadam się za pierwszym z przedstawionych poglądów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz
Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl