









W serwisie
Materiały
Błąd przy rozliczaniu podatku VATAutor: Aleksander Słysz |
Opis Problemu: W lipcu założyłem firmę, wystawiałem faktury VAT. Rozliczałem się kwartalnie. Okazało się, że nie złożyłem oświadczenia o kwartalnym sposobie rozliczania się, popełniłem więc błąd. Anulowałem więc kwartały i rozliczyłem wszystko miesięcznie. Co teraz z wystawionymi przeze mnie fakturami VAT? |
![]() Fot. Fotolia |
Zdania są tu podzielone.
Trzeba także pamiętać, iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Bezsporne jest, iż już przed rejestracją, na skutek wykonywanych czynności, miał Pan status podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
Nie zawsze oznacza to jednak, że nabywca może ten podatek, wykazany na fakturze jako naliczony, odliczyć. Według części doktryny nabywcy mają możliwość odliczenia podatku z faktur wystawionych przez Pana przed rejestracją, bowiem ich zdaniem warunek rejestracji jako podatnika VAT czynnego jest niezbędny tylko do skorzystania przez Pana z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a ponadto podatek należny został odprowadzony, więc zasada neutralności nie doznaje uszczerbku. Wskazuje się również, że teza te jest dodatkowo umocowana w takiej sytuacji, gdy podatnik w składanym po terminie zgłoszeniu rejestracyjnym zaznaczył datę wsteczną jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej i jednocześnie termin rezygnacji z przysługującego mu zwolnienia, co nie powinno zdaniem części doktryny wpływać na prawo do odliczenia podatku naliczonego przez kontrahenta. Dodatkowo zauważyć trzeba, że, jak słusznie uznano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 września 2007 r. (sygn. akt I SA/Ol 271/07), „za sprzeczną z prawem wspólnotowym należy uznać wykładnię art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) VATU, że organ podatkowy ma prawo odmówić odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach podwykonawcy, dotyczących faktycznie zrealizowanych usług, na tej podstawie, że zbywca usługi nie dokonał aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego w terminie i nie zapłacił należnego podatku”. W tym świetle przyjąć trzeba, że podatnik, który otrzymał taką fakturę, ma prawo do odliczenia wykazanego w niej podatku.
Inni zaś twierdzą, że nabywcy nie mogą odliczyć kwoty wskazanej na fakturze jako podatek VAT, bowiem zgodnie z ustawą o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego faktury, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą jest zwolniona od podatku, a nie składając VAT-R, nie zrezygnował Pan skutecznie ze zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 4), a zatem dokonana sprzedaż była od podatku zwolniona zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Osobiście opowiadam się za pierwszym z przedstawionych poglądów.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksander Słysz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>