Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błąd przy rejestracji dziecka w USC

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 22.08.2017

Moja córka, rejestrując swoją córkę w USC, popełniła błąd – podała imię męskie ojca dziecka, które nie jest prawdziwe, chcąc uniknąć sytuacji, że dziecko ma ojca nieznanego. Na domiar złego system automatycznie przypisał do nieprawdziwego imienia nasze nazwisko, tworząc człowieka, który nie istnieje. Czy jest możliwość zmiany w akcie urodzenia polegającej na wykreśleniu tego nieistniejącego człowieka i zamianie na stan faktyczny, czyli ojciec nieznany?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Błąd przy rejestracji dziecka w USC

Fot. Fotolia

Dokonane przez córkę czynności nie zleżały w pewnym sensie – od jej woli. Oto bowiem ustawa z dnia z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego stanowi:

 

„Art. 61.

1. Jeżeli nie stosuje się domniemania, że mąż matki dziecka jest ojcem dziecka, dane ojca zamieszcza się w akcie urodzenia w razie uznania ojcostwa albo sądowego ustalenia ojcostwa.

 

2. Jeżeli nie nastąpiło uznanie ojcostwa albo sądowe ustalenie ojcostwa, w akcie urodzenia zamieszcza się jako imię ojca imię wskazane przez osobę zgłaszającą urodzenie, a w razie braku takiego wskazania w akcie urodzenia zamieszcza się jako imię ojca imię wybrane przez kierownika urzędu stanu cywilnego; jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe zamieszcza się nazwisko matki z chwili urodzenia dziecka, z adnotacją o wpisaniu nazwiska matki i wybranego imienia jako danych ojca”.

 

Zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce jego urodzenia. Akt urodzenia sporządza się na podstawie (szpitalnej) karty urodzenia oraz protokołu zgłoszenia urodzenia. Natomiast dane ojca wpisuje się zgodnie z powyższym przepisem. Gdyby więc córka nie wskazała żadnego fikcyjnego imienia, to kierownik USC wymyśliłby je i wpisał sam. Tak to wygląda – po prostu ustawa chroni w te sposób dobra osobiste dzieci, których ojców nie ustalono, aby w ich dokumentach nie było „ojciec NN”. Ustawodawca godzi się na swoistą fikcję w aktach stanu cywilnego dla dobra wyższego, jakim jest uniknięcie dyskryminacji osób, które przecież niejednokrotnie w życiu będą musiały przedstawić swój akt urodzenia i w jego nawet skróconym odpisie byłoby ojciec NN, co narażałoby na dyskryminacje ze strony społeczeństwa i nawet podświadome wartościowanie. Dlatego powtarzam – nie ma takiej opcji, aby w akcie dziecka figurowało NN – zawsze znajdzie się imię ojca albo fikcyjnie podane przez matkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - 7 =

»Podobne materiały

Rejestracja po rozwodzie związku małżeńskiego

Moja córka zawarła związek małżeński w Anglii (z obcokrajowcem). Niestety, później się wniosła o rozwód. Teraz dopiero wraca do Polski i zastanawia się, czy musi w USC rejestrować zawarcie małżeństwa, czy wystarczy tylko rozwód (jeszcze go nie ma)? Jak to rozwiązać?

 

Czy mogę odrzucić kartę powołania do WKU?

Jestem pielęgniarką pracującą w szpitalu. Mam kartę mobilizacji, a teraz otrzymałam z WKU kartę powołania. Dodam, że jestem niezamężna i nie mam dzieci. Termin odbywania ćwiczeń wojskowych wyznaczono na cały październik. Chcę się odwoływać od tej karty. Aktualnie złożyłam dokumenty dotyczące kursów

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »