Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Biuro doradztwa prawnego

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 11.12.2015

Prowadzenie biura doradztwa prawnego nie jest działalnością regulowaną, w związku z tym nie wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji, licencji czy zezwoleń. Należy jednak pamiętać, że osoba będąca doradcą prawnym może świadczyć pomoc prawną w dużo mniejszym zakresie, niż osoby posiadające tytuły radcy prawnego czy adwokata.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisów, które szczegółowo regulowałyby zasady prowadzenia biur doradztwa prawnego. Do dnia 31 grudnia 2006 r. za taką regulację można było w pewnym zakresie uznawać art. 4 ust. 1a ustawy o adwokaturze1, zgodnie z którym świadczyć pomoc prawną mogły osoby posiadające wyższe wykształcenie prawnicze, za wyjątkiem zastępstwa procesowego, chyba że osoby te pozostawały w stałym stosunku zlecenia z podmiotem, który miały zastępować w procesie, bądź też sprawowały zarząd majątkiem lub interesami strony. Przepis ten został jednak uchylony na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego2.

 

W związku z powyższym wykonywanie działalności gospodarczej w ramach biura doradztwa prawnego podlega obecnie wyłącznie wymogom ogólnym określonym w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej3. W zależności więc od tego, w jakiej formie będzie prowadzona działalność biura doradztwa prawnego, wymaga ona wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), bądź do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dla spółek prawa handlowego). Zaznaczyć należy, że biuro doradztwa prawnego może być prowadzone w każdej przewidzianej przez prawo formie z wyłączeniem spółki partnerskiej, a więc zarówno na podstawie wpisu do CEIDG, jak i w formie spółek wskazanych w Kodeksie spółek handlowych4: jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Doradca prawny może udzielać porad prawnych, sporządzać projekty umów i pism, w tym pism procesowych. Ma on jednak ograniczone możliwości, jeśli chodzi o zastępowanie stron. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on pełnomocnikiem strony postępowania administracyjnego przed organami państwowymi i samorządowymi (ale już nie przed sądami administracyjnymi). Zgodnie z art. 33 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego5 pełnomocnikiem strony w takim postępowaniu może być bowiem każda osoba fizyczna posiadającą zdolność do czynności prawnych.

 

Istotnych ograniczeń co do zastępstwa procesowego doradca prawny doznaje jednak w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego6 może on być pełnomocnikiem procesowym wyłącznie, gdy sprawuje zarząd majątkiem lub interesami strony oraz gdy pozostaje ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia. W procesie karnym doradca prawny w ogóle nie może być pełnomocnikiem.

 

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2015 r., poz. 615, z późn. zm.)

2 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 kwietnia 2006 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 75, poz. 529).

3 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, z późn. zm.).

4 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.)

5 Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267, z późn. zm.)

6 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 11.12.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »