.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Biologiczny ojciec żąda przeprowadzenia badań DNA dziecka

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 09.04.2010

Ojciec dziecka 15 lat temu przyznał się, że jest jego ojcem. Czy może obecnie mnie zmusić, bym wysłała dziecko na badania genetyczne? Nie chcę pozwolić na te badania, bo sprawa tamtego związku jest już dawno zamknięta, a dziecko sądzi, że jego ojcem jest mój obecny mąż.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z treści pytania rozumiem, że ojcostwo mężczyzny zostało 15 lat temu ustalone wyrokiem sądowym, a aktualnie mężczyzna ten próbuje podważyć swoje ojcostwo.

 

Jeśli rzeczywiście 15 lat temu zapadł wyrok ustalający ojcostwo, to mężczyzna ten nie może ani samodzielnie, ani przez prokuratora podważyć swojego ojcostwa.

 

Zgodnie bowiem z art. 365 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej (także prokuratora), a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby”.

 

Wznowienie postępowania w sprawie o ustalenie ojcostwa tego mężczyzny również nie wchodzi w grę, gdyż nie można żądać wznowienia po upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku (art. 408 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

Reasumując, uważam, że może się Pani czuć bezpieczna.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl