Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bilans likwidacji spółki z o.o.

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 06.04.2016

Sporządzenie bilansu likwidacji jest jedną z obowiązkowych czynności, jakich dokonać muszą likwidatorzy spółki z o.o. w postępowaniu likwidacyjnym. Bilans powinien być sporządzony w terminie 15 dni od otwarcia likwidacji.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 281 § 1 Kodeksu spółek handlowych1 (K.s.h.) likwidatorzy sporządzają bilans otwarcia likwidacji oraz składają zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia. Natomiast zgodnie z art. 281 § 2 K.s.h. – po upływie każdego roku obrotowego likwidatorzy powinni składać zgromadzeniu wspólników również sprawozdanie ze swej działalności oraz sprawozdanie finansowe. Ponadto zgodnie z art. 288 § 1 K.s.h. likwidatorzy zobowiązani są sporządzić sprawozdanie likwidacyjne na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, oraz przedstawić to sprawozdanie do zatwierdzenia zgromadzeniu wspólników.

 

Likwidatorami zgodnie z art. 276 K.s.h. są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. Likwidatorów może ustanowić również sąd, jeżeli rozwiązanie spółki następuje w wyniku wydanego przez niego orzeczenia.

 

Zgodnie z art. 12 ustawy o rachunkowości2 bilans likwidacji spółki z o.o. powinien być sporządzony w ciągu 15 dni od otwarcia likwidacji, które następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnieniem innej przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do których należą:

 

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki;
  2. powzięcie uchwały wspólników o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza;
  3. ogłoszenie upadłości spółki.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Na mocy art. 281 § 3 K.s.h. do bilansu likwidacyjnego spółki z o.o. należy przyjąć wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej. Wartość zbywcza to, mówiąc najprościej, cena, jaką można uzyskać przy sprzedaży, a więc realna wartość rynkowa. Zgodnie z art. 68 ustawy o rachunkowości likwidatorzy powinni przedstawić bilans likwidacji spółki z o.o. radzie nadzorczej spółki lub komisji rewizyjnej, jeżeli organy te zostały ustanowione.

 

 

 

 

___________________________

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r., poz. 330, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 06.04.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus siedem =

 

»Podobne materiały

Przebieg procesu likwidacji spółki z o.o.

Artykuł omawia czynności, jakie należy wykonać w celu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »