Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bezzasadne uchylanie się od obowiązku wydania testamentu

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 11.03.2015

Każdy, kto znajduje się w posiadaniu testamentu, zobowiązany jest do złożenia go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy. Obowiązek ten wyłączony jest tylko w przypadku, gdy testament został złożony u notariusza. Za bezzasadne uchylanie się od obowiązku wydania testamentu grozi odpowiedzialność odszkodowawcza oraz grzywna.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 646 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego1 osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza. Obowiązek wydania testamentu powstaje niezależnie od tego, w jakiej formie został on sporządzony. Obowiązek dotyczy oryginału testamentu, przy czym należy pamiętać, że zgodnie z art. 109 ustawy – Prawo o notariacie2 moc prawną oryginału testamentu ma również wypis testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego.

 

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w orzecznictwie Sądu Najwyższego3 obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku dotyczy również notariusza i obejmuje każdy testament, także testament odwołany lub nieważny. Obowiązek ten dotyczy notariusza niezależnie od tego, czy dysponuje on testamentem sporządzonym w formie aktu notarialnego, czy innym, przyjętym tylko na przechowanie. Ponadto obowiązek ten może dotyczyć, oprócz osób fizycznych, również osób prawnych mających – na jakiejkolwiek podstawie – testament w swoim władaniu. Do złożenia testamentu w sądzie spadku mogą być również zobligowani w szczególności przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego, sekretarz powiatu lub kierownik urzędu stanu cywilnego, dowódca statku, sędzia wojskowy albo świadek lub osoba trzecia spisująca testament szczególny.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 646 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, kto bezzasadnie uchyla się od wykonania obowiązku złożenia testamentu, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę. Chociaż w przepisie użyty został termin „bezzasadnie”, trudno byłoby wskazać przypadki, w których uchylanie się od wydania testamentu byłoby zasadne. Należy więc uznać, że uchylanie się od obowiązku złożenia testamentu zawsze skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą i jest zagrożone grzywną.

 

Podstawą odpowiedzialności odszkodowawczej za niezłożenie testamentu jest art. 415 Kodeksu cywilnego4, zgodnie z którym – kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia (odpowiedzialność deliktowa). Pokrzywdzony może dochodzić odszkodowania na drodze postępowania przed sądem powszechnym, przy czym należy pamiętać, że to po jego stronie leży ciężar przedstawienia dowodu wykazującego istnienie szkody, jej wysokość, związek przyczynowy oraz winę zobowiązanego.

 

Grzywna za bezzasadne uchylanie się od obowiązku wydania testamentu może być wymierzona w kwocie do pięciu tysięcy złotych. Nakłada ją sąd spadku w drodze postanowienia. Grzywny ściąga się w drodze egzekucji sądowej na rzecz Skarbu Państwa. Nałożenie grzywny poprzedzone jest postanowieniem sądu nakazującym osobie, u której według uzyskanych wiadomości testament się znajduje, złożenie testamentu w wyznaczonym terminie.

 

 

 

 

____________________________

1 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 164, z późn. zm.)

3 Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 2003 r. (sygn. III CZP 14/03)

4 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 11.03.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Ogłoszenie testamentu

Artykuł omawia procedurę sądowego otwarcia i ogłoszenia testamentu.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »