Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bezrobotny wynajmuje lokal

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.12.2015

Mąż został zwolniony z pracy i zgłosił się do urzędu pracy w celu rejestracji jako bezrobotny. Nie został zarejestrowany, ponieważ posiada dochody z najmu. Czy gdybym przejęła te dochody z najmu, to mężowi przysługiwałby zasiłek? Dodam, że razem z mężem wynajmujemy lokale ze współwłasności i jest to najem prywatny.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazuje, że bezrobotny to osoba, która m.in. „nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych”.

 

Na gruncie tej ustawy przychód oznacza „przychody z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

 

Co do zasady przychody opisane należą do każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, tj. prawa własności; ma to zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody ze wspólnej własności, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

 

Zgodnie jednak z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego należą m.in. dochody z majątku wspólnego.

 

Jak Pani widzi, można argumentować na dwa sposoby. Ustawa jest w tym zakresie niejednoznaczna. Gdyby trzymać się jej literalnie, to zapis „przychody z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych” nie miałby w ogóle sensu, bowiem ustawodawca wskazuje tu przychody podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to o tyle „dziwne”, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie podlegają przychody, a dochody – wskazuje to wprost już art. 1 ustawy: „ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych”.

 

W praktyce może się zdarzyć tak, że urząd żąda od potencjalnego bezrobotnego umowy najmu; jeśli w umowie jako oddający w najem widnieje tylko jeden małżonek, prosi o okazanie oświadczenia, że tylko on opodatkowuje wymieniony przychód – po dokonaniu tych formalności rejestruje jako osobę bezrobotną małżonka nieuzyskującego dochodu podlegającego opodatkowaniu.

 

Może się jednak zdarzyć tak, że skoro Pani mąż jest współwłaścicielem lokalu to urząd pracy uznawać będzie, że on także osiąga przychody z najmu, mimo że to Pani by widniała na umowach. Najlepiej więc dopytać w urzędzie, czy rozwiązanie, że na umowie widnieć będzie tylko Pani, a małżonek złoży oświadczenie, że on przychodów z tego tytułu nie osiąga wystarczy, czy też nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 0 =

»Podobne materiały

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, jeśli posiadam udziały w spółce z o.o. (która aktualnie prowadzi działalność)?

 

Bezpłatny staż a wyrejestrowanie z PUP

Od 5 miesięcy jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Mam 29 lat, rok temu skończyłam drugie studia, wcześniej krótko pracowałam w innym zawodzie. W urzędzie pracy powiedziano mi, że mogę szukać m.in. staży. W końcu udało mi się znaleźć bezpłatny staż, co zgłosiłam w urzędzie. Inny urzędnik poi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »