Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bezprawne wykorzystanie moich zdjęć przez pewną firmę

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.12.2016

Zauważyłem, iż jedna z firm w prezentacji towaru wykorzystuje moje zdjęcia bez mojej zgody. Wysłałem wiadomość (e-mail) z żądaniem ich usunięcia. Niestety nie dostałem odpowiedzi. Co mogę w tej sytuacji zrobić oraz czy na tym etapie mogę żądać zadośćuczynienia za bezprawne wykorzystanie mojej własności?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poniżej przedstawiam opinie prawną o ewentualnych możliwościach związanych z bezprawnym wykorzystaniem zdjęć.

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż przedmiotem prawa autorskiego, które w Pana przypadku ma istotne znaczenie, jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: plastyczne, fotograficzne, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne.

 

Utwór w literaturze oraz w orzecznictwie (określany również jako „dzieło”) jest dobrem prawnym, który stanowi przedmiot niematerialny, co z kolei powoduje, że nie jest rzeczą.

 

W treści pytania wskazuje Pan, iż doszło do wykorzystania Pana zdjęć. Niestety nie wskazuje Pan, czy mamy do czynienia ze zdjęciami aranżowanymi, czy też ze zdjęciami tzw. packshot. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję jednak, że mamy do czynienia ze zdjęciami aranżowanymi, bowiem w przypadku packshot ustalenie pochodzenia zdjęcia jest niezmiernie trudne.

 

Powyższe będzie miało dla Pana istotne znaczenie, bowiem powszechnie przyjmuje się, że aby wytwór niematerialny, tj. m.in. zdjęcie można było zakwalifikować jako „utwór” powinny być spełnione następujące wymogi: stanowić rezultat pracy człowieka (twórcy), stanowić przejaw działalności twórczej, mieć indywidualny charakter. Innymi słowy utworem można nazwać jedynie przejaw, wytwór intelektu człowieka, który jest rezultatem działalności o charakterze twórczym (kreacyjnym). Chodzi zatem o to, by każde zdjęcie miało oryginalny charakter, tj. subiektywnie różniło się od innych. Jak podkreśla się w literaturze, „cechę tą często określa się mianem »oryginalności«, która zrealizowana jest wówczas, gdy istnieje subiektywnie nowy wytwór intelektu. Przedstawiona w art. 1 ust. 1 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych legalna definicja utworu potwierdza, iż zakresem ochrony objęty może być wyłącznie uzewnętrzniony przejaw działalności twórczej, cechujący się oryginalnością i indywidualnością.”


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Bezprawne wykorzystanie moich zdjęć przez pewną firmę

 

Naruszenie autorskich praw majątkowych w opisanym przypadku stanowi takie korzystanie z utworu, tj. Pana zdjęcia, które odbywa się bez zgody podmiotu prawa lub bez zezwolenia wynikającego z ustawy.

 

Zgodnie z art. 79 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych „w przypadku naruszenia autorskich praw majątkowych podmiotowi prawa przysługują roszczenia:

 

1) zaniechania naruszenia,

2) wydania uzyskanych korzyści,

3) zapłacenia w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia,

4) naprawienia wyrządzonej szkody, jeżeli działanie naruszającego było zawinione”.

 

Ustawodawca zabezpieczył zatem prawa takich osób jak Pan, w ten sposób, że może dążyć do zminimalizowania negatywnych skutków działań podejmowanych przez pozwanego, tj. naruszającego Pana prawa. Roszczenie powyższe może być przez Pana dochodzone zarówno wówczas gdy dochodzi do naruszenia, jak też wówczas gdy naruszenie takie jest możliwe w przyszłości. W Pana przypadku mamy do czynienia z sytuacją pierwszą, albowiem doszło już do naruszenia.

 

Ponadto może Pan także wystąpić z roszczeniem o wydanie korzyści uzyskanych przez naruszyciela w związku z bezprawnym korzystaniem z utworu.

 

Warto jednak podkreślić, że pojęcie uzyskanych korzyści, o którym mowa powyżej, nie jest tożsame z wszystkimi korzyściami, tj. całym zyskiem netto, który rzekomo miał osiągnąć podmiot wykorzystujący Pana zdjęcia. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 2 lipca 1991 r., sygn. akt ACr 215/91, roszczenie to obejmuje tylko te korzyści, które pozostają w normalnym związku przyczynowym z dokonanym naruszeniem.

 

Zamiast roszczenia omówionego powyżej roszczenia podmiot prawa może wystąpić z żądaniem zapłaty w podwójnej, a gdy naruszenie było zawinione w potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia.

 

Jeżeli zdecyduje się Pan na wystąpienie z jednym z powyższych żądań, to na Panu jako na podmiocie prawa ciąży obowiązek wykazania, poza faktem naruszeniem prawa, wysokości szkody, która winna obejmować stratę, jak i utracone korzyści, jak również związek przyczyno-skutkowy pomiędzy wykorzystaniem zdjęcia, a szkodą.

 

Zgodnie z art. 17 Kodeksu postępowania cywilnego sprawy z zakresu ochrony praw autorskich rozpoznają sądy okręgowe miejscowo właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pozwanego (tj. osoby naruszającej autorskie prawa majątkowe).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prawa autorskie do zdjęć w publikacji

Urząd gminy w mojej miejscowości wydał ostatnio krajoznawczą publikację, w której umieszczono zdjęcia mojego autorstwa. Nikt nie pytał mnie o zgodę, nie zostałem wymieniony wśród fotografów ani nie ustalono żadnego honorarium. Co więcej, plan gminy także ozdabiają moje fotografie, które mają być wysłane na konkurs – to także odbyło się bez mojej wiedzy. Co mogę zrobić, czym się podeprzeć w rozmowie z przedstawicielami urzędu? Zdjęcia, które wykonuję, są warte ok. 200 zł za sztukę. Jak wyliczyć ewentualne odszkodowanie?

Możliwość założenia punktu wysyłkowych usług kserograficznych

Chciałbym założyć firmę, której działalność opierałaby się na wysyłkowych usługach kserograficznych. Klient (głównie student) zamawiałby u mnie usługę wypożyczenia książki w bibliotece oraz skopiowania jej części lub całości. Materiał przesyłałbym pocztą. Czy jest to legalne? Gdybym miał daną książkę w pamięci komputera, oszczędzałbym sobie czasu – czy mogę to zrobić? Efekt byłby taki sam: klient otrzymuje skserowaną książkę, chociaż jej nie oferowałem ani nie rozpowszechniałem.

Pomysł na portal internetowy – jak ochronić pomysł przed kradzieżą?

Mam koncepcję portalu internetowego (tzw. storyboard – opis portalu, jego funkcje, schemat kolorystyczny, układ najważniejszych stron) i chciałbym go uruchomić we współpracy z programistą lub agencją interaktywną. Przed nawiązaniem współpracy chciałbym jednak mieć pewność, że jeśli pomysł nie wypali, to mój „wspólnik” nie ukradnie mi pomysłu. Jak prawnie zabezpieczyć swój pomysł i prawa do serwisu?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »