.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bezprawne zajmowanie przez córkę mieszkania ojca

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 17.11.2021 • Zaktualizowane: 17.11.2021

Rzecz dotyczy lokalu mieszkalnego, który został przeze mnie wykupiony 10 lat temu, co potwierdzają dokumenty, m.in. akt notarialny. W latach 2012/2013 (niestety nie dysponuję konkretną datą) na prośbę mojej pełnoletniej córki zameldowałem ją w tymże mieszkaniu na pobyt stały. Miała to być krótkoterminowa pomoc, o którą prosiła mnie wtedy córka. Zapewniła mnie, że jest to sytuacja przejściowa na czas wykupu przez nią swojego mieszkania. Po zameldowaniu córka przestała utrzymywać ze mną kontakty na takim poziomie, jak to było wcześniej. Nasze relacje uległy osłabieniu po jeszcze innych karygodnych jej czynach i niedopuszczalnym zachowaniu. W następstwie upływu czasu pojawiła się dwójka dzieci – obecnie 6 lat wnuk (stwierdzona niepełnosprawność) oraz 3 lata wnuk (córka jest zarejestrowana jako samotna matka). Aktualnie po upływie kilku lat nadal nie mam wstępu do mojego mieszkania. Nie posiadam kluczy do mojej własności. Na drodze pokojowej informowałem córkę w latach poprzednich, że moim zamiarem jest zamieszkać w tym mieszkaniu, i prosiłem o opuszczenie lokalu. Niestety do dnia dzisiejszego córka zajmuje mieszkanie.
Chciałbym prosić o warianty, co mogę w tej sytuacji zrobić. Moim celem jest odzyskanie bezprawnie zajmowanego przez córkę mieszkania bądź równowartości pieniężnej za mieszkanie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Bezprawne zajmowanie przez córkę mieszkania ojca

Opróżnienie mieszkania bezprawnie zajmowanego przez córkę

Rozumiem, że sprawa ta jest dla Pana trudna i przykra, niełatwa do rozwiązania.

 

Meldunek tak naprawdę nie jest w tej sprawie najważniejszą i decydującą kwestią. Pełni on jedynie funkcję administracyjną, aby móc prowadzić rejestr ludności, by odnaleźć obywatela, a nie ma nic wspólnego z prawami do lokalu. Tak więc można założyć sprawę o eksmisję osobie zameldowanej, zresztą i tak wymeldować tak naprawdę będzie można po przeprowadzeniu eksmisji. Podstawą do wymeldowania jest fakt, że dana osoba już tam nie mieszka, a nie że się chce, aby się wyprowadziła.

Wypowiedzenie umowy użyczenia

Niestety samo postępowanie, choć nie jest skomplikowane pod względem prawnym, może przeciągnąć się w czasie. Domyślam się, że nie została zawarta żadna umowa w sposób formalny, jednakże odbyło się to pewnie w sposób dorozumiany. Ta sytuacja wypełnia znamiona umowy użyczenia – zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie danej rzeczy. Może to też dotyczyć lokalu mieszkalnego lub jego części. Należałoby najpierw wypowiedzieć taką umowę, najlepiej na piśmie listem poleconym. W tym wypowiedzeniu należałoby też zawrzeć żądanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Odszkodowanie takie w wysokości odpowiadającej czynszowi należy się od osób, które nie mają prawa do korzystania z lokalu. Mogłaby to być również i pewna forma nacisku, gdyż tak długo, jak będzie zajmować Pana mieszkanie, tak długo będzie miała Pana obowiązek płacić. Jeśli tego nie zrobi, będzie Pan mógł złożyć w sądzie pozew o zapłatę, a żeby to ułatwić, dobrze byłoby właśnie najpierw wysłać takie żądanie, gdzie będzie określona kwota.

Pozew o eksmisję córki i dzieci

Jeśli nie opuści mieszkania dobrowolnie, konieczne będzie złożenie pozwu o eksmisję. Należy w nim zawrzeć żądanie opuszczenia mieszkania, a także uiszczania opłaty za bezumowne korzystanie z mieszkania. Żądanie takie powinno być również zawarte w wypowiedzeniu umowy oraz wezwaniu do opuszczenia lokalu. Sprawa nie jest skomplikowana pod względem prawnym, ale możliwe, że konieczne będzie czekanie przez jakiś czas, chociażby na termin rozprawy, a potem na wykonanie wyroku. No i niestety jeśli nie wykona wyroku dobrowolnie, to powstanie problem, bo z racji tego, że mieszka z małoletnimi dziećmi, to przyznają jej mieszkanie socjalne, a niestety terminy na otrzymanie takiego mieszkania są długie, a przez ten czas nie można jej w świetle prawa eksmitować.

 

Można oczywiście zamiast wyprowadzenia wnosić o zapłatę za mieszkanie i dokonać sprzedaży, ale byłoby to możliwe jedynie za porozumieniem stron, bez jej zgody nie będzie to możliwe. Można to jej zaproponować, ale nie można jej do tego zmusić. Może Pan również zażądać egzemplarzy kluczy, choć trudno byłoby to też wyegzekwować, a samodzielna zmiana przez Pana zamków spowoduje, że Pana córce będzie przysługiwać roszczenie o ochronę naruszonego posiadania, chyba że Pan jej przekaże również klucz.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »