Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bezprawna rozbiórka części budynku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 05.12.2013

Jestem właścicielem murowanego budynku gospodarczego, który częściowo stał na sąsiedniej działce. Pod moją nieobecność sąsiad dokonał bezprawnej rozbiórki części budynku stojącej na jego działce. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poniżej wyjaśniam Panu wątpliwości związane z bezprawną rozbiórką części Pana budynku, dokonaną przez Pana sąsiada.

 

Zasadniczo są dwa stanowiska prawne dotyczące budynku stojącego częściowo na cudzym gruncie.

 

Pierwsze z nich głosi, że część budynku wzniesiona na gruncie sąsiednim jest traktowana jako jego część składowa. W rezultacie właścicielem jednej części budynku jest właściciel gruntu sąsiedniego, podczas gdy prawo własności pozostałego fragmentu budynku przysługuje właścicielowi nieruchomości wyjściowej.

 

Jest i drugie stanowisko, mówiące, że właścicielem budynku jest właściciel gruntu, na którym stoi większa, główna część budynku, lub inaczej – ten, który jest właścicielem nieruchomości, do której ten budynek należy.

 

Wynika to z art. 151 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przez pojęcie „budynek” należy rozumieć wszelkie budynki w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, jednakże z wyjątkiem tych, które nie zostały trwale z gruntem związane, jak: kioski, baraki lub inne budynki określone w tych przepisach jako tymczasowe. Art. 151 K.c. reguluje bowiem sytuacje powstałe „przy wznoszeniu” budynków (urządzeń), a więc takich, które wymagają „budowy”; budową zaś jest proces wykonywania obiektu budowlanego oraz jego przebudowa i rozbudowa. To zaś wymaga mniej czy bardziej trwałego związania budowli z gruntem w takim stopniu, że odłączenie jej spowodowałoby zasadniczą zmianę. Chodzi więc o połączenie dokonane w sensie fizycznym, nie tylko gospodarczym. Art. 151 K.c. bowiem pełni swoją funkcję tylko w wypadku, gdy budynek został połączony z gruntem w sposób odpowiednio trwały. Urządzeniem może być zbiornik nad- lub podziemny, urządzenia techniczne, anteny itp.

 

Jeżeli roszczenie właściciela gruntu o przywrócenie stanu poprzedniego jest wyłączone, to przysługuje mu ochrona ograniczona do żądania stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej albo do żądania wykupienia przez właściciela nieruchomości wyjściowej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla właściciela nieruchomości sąsiedniej znaczenie gospodarcze. Roszczenia te i wybór między nimi należą do właściciela nieruchomości, której granicę przekroczono; on musi rozstrzygnąć, którego roszczenia będzie dochodził. Wybór raz dokonany wiąże go. Może być dokonany przez oświadczenie woli w dowolnej formie, w tym także przez wniesienie pozwu.

 

Na pewno sąsiad nie mógł dokonać rozbiórki części budynku – było to działanie bezprawne. Pana sąsiad dokonał zniszczenia mienia i niewątpliwie może Pan żądać odszkodowania.

 

W tym wypadku należy skierować sprawę do sądu o odszkodowanie za zniszczenie mienia. Dokonać wyceny budynku, zniszczeń, naprawy czy rozbiórki pozostałej części. To wszystko najlepiej żeby zrobiła firma budowlana na zasadzie wyceny robót i materiałów – w ten sposób można uniknąć kosztów biegłego.

 

Może Pan wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych, bo wpis przy takiej sprawie to 5% wartości odszkodowania. Sąd może Pana całkowicie lub częściowo zwolnić z kosztów wpisu od pozwu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przekroczenie granicy działki przez sąsiada

Jesteśmy razem z żoną właścicielami nieruchomości, którą przekazała nam jej mama przed 5 laty. Przed prawie dwudziestoma laty sąsiad postawił ogrodzenie, przekraczając granice naszej działki o prawie metr na całej długości. Ogrodzenie jest zniszczone i chcę zrobić nowe na własny koszt, ale sąsiad nie chce zgodzić się na jego przesunięcie na granicę działki. W międzyczasie okazało się, że sąsiad przed rokiem przepisał dom na syna, który na stałe mieszka za granicą, a podczas pobytu w Polsce, nie chce z nami rozmawiać. Wysłałem pismo z żądaniem usunięcia ogrodzenia na adres sąsiada, ale nie odebrał. Nie znam zagranicznego adresu syna. Zdaje się, że wyczerpałem w ten sposób polubowne środki rozwiązania problemu. Jak więc należy sformułować pozew do sądu o usunięcie ogrodzenia? Co z adresem pozwanego – nieruchomość w Polsce, pobyt na stałe za granicą? Czy mogę w pozwie ująć żądanie zwrotu kosztów z tytułu bezprawnego zajmowania mojej działki?

Rozbiórka budynku

Jestem właścicielem części domu, który jest usytuowany na dwóch działkach w Kartuzach, przy czym nie jestem w stanie wskazać dokładnego przebiegu granicy działki, a co za tym idzie – przebiegu granicy podziału domu. Budynek jest w bardzo złym stanie technicznym, od dziesięciu lat jest niezamieszkany. Właścicielka drugiej części domu złożyła wniosek o zgodę na rozbiórkę jej części. Ja także zgadzam się na rozbiórkę mojej części, jednak sąsiadka nie chce dokonać rozbiórki budynku jednocześnie, przy podziale kosztów, lecz uważa, że każdy powinien zająć się tym na własną rękę, przy pomocy własnej ekipy. Czy w takiej sytuacji powinienem złożyć wniosek o rozbiórkę domu?

 

W tej chwili sąsiadka – równolegle z wnioskiem o zburzenie swojej części nieruchomości – złożyła wniosek do nadzoru budowlanego, zmuszając mnie do prac naprawczych (dach, rynny itp.), oprócz tego grozi, że złoży wniosek o ekspertyzę techniczną budynku – na mój koszt – i w ten sposób zmusi mnie do rozbiórki. Czy sąsiadka ma prawo zmusić mnie do zapłacenia za ekspertyzę i do naprawy budynku, który jest przeznaczony do rozbiórki (przez decyzję inspektora budowlanego)?

 

Na działce sąsiadki stoi drugi, zamieszkany dom, który jest utrudnieniem przy rozbiórce starego budynku – m.in. sąsiadka doprowadziła do niego prąd z przyłącza znajdującego się na mojej działce. Sąsiadka twierdzi, że po rozbiórce domu będę musiał zapewnić jej przyłącze, czyli postawić na mojej działce słup energetyczny (obecnie słup, który doprowadza prąd do starego, a stamtąd do nowego domu, znajduje się poza obiema działkami). Czy faktycznie mam taki obowiązek? 

Rozbiórka obiektu budowlanego

Śnieg naruszył dach stodoły tak, że grozi jej zawalenie. Chcę ją rozebrać, bo boję się, że komuś może stać się krzywda. Czy muszę uzyskać pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego? Jakie mogę ponieść konsekwencje, jeśli rozbiorę stodołę bez niego?

Rozbiórka obiektu budowlanego będącego samowolą budowlaną

Jestem współwłaścicielką nieruchomości, na której stoją budynki gospodarcze z lat 60. i 70. wzniesione bez wymaganego pozwolenia. Czy istnieje prawna możliwość rozbiórki tych obiektów budowlanych będących samowolą budowlaną na wniosek tylko jednego ze współwłaścicieli? Czy drugi ze współwłaścicieli może przeprowadzić procedurę legalizacyjną?

Nakaz rozbiórki

Rok temu PINB wydał decyzję nakazującą zasypanie zbiornika wodnego naszego sąsiada, jednak do tej pory sąsiad się do niej nie zastosował. Woda z tego zbiornika zalewa nam dom. Jak można wyegzekwować nakaz rozbiórki?

Oprócz tego przed zasypaniem stawu sąsiad będzie musiał go opróżnić. Jesteśmy przekonani, że całą wodę wyleje pod nasz dom. Czy mamy prawo wystąpić do PINB o ustanowienie kontroli nad rozbiórką ze względu na bezpieczeństwo naszego mienia?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »