Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę oddać omyłkowo przelane pieniądze?

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 20.11.2007

Zleciłam PZU TFI odkupienie jednostek funduszu w sierpniu br. Otrzymałam pieniądze na konto w dwóch transzach. Omyłkowo przelano trochę więcej niż mi się należało. Obecnie wystąpiono w stosunku do mnie z żądaniem zwrotu nadpłaty. Czy muszę oddać pieniądze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy muszę oddać omyłkowo przelane pieniądze?

Czy należy zwrócić pieniądze nienależnie przelane na nasze konto?

W omawianym przypadku mamy do czynienia z tzw. „bezpodstawnym wzbogaceniem”. Instytucja ta została uregulowana w Kodeksie cywilnym art. 405-414. Bezpodstawne wzbogacenie polega na osiągnięciu korzyści majątkowej bez podstawy prawnej kosztem innej osoby.

 

Bezpodstawnie wzbogacony jest zobowiązany do wydania uzyskanej korzyści w naturze, a jeśli nie jest to możliwe do zwrotu wartości tej rzeczy. Jednakże nie można żądać zwrotu, gdy ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją, powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu. Powyższe przepisy stosuje się w szczególności do świadczeń nienależnych.

 

Z świadczeniem nienależnym mamy do czynienia w sytuacji, gdy osoba, która je spełniała nie była zobowiązana względem osoby, której świadczyła, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

 

Reasumując musi Pani oddać bankowi pieniądze, w przeciwnym przypadku bank może domagać się skutecznie zwrotu należności na drodze postępowania sądowego.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + dziewięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki