Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bezpłatne leki dla seniorów już od września

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 08.08.2016

Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów, który ma obowiązywać od 1 września 2016 r. Wykaz ma objąć leki, które obecnie wydawane są pacjentom za odpłatnością ryczałtową 30% lub 50%.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych1 (zwaną dalej „ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej”) – osoby, które ukończyły 75 rok życia, mają prawo do bezpłatnego zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie określonym przez Ministra Zdrowia. Jednocześnie ustawa zmieniająca ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej2 nałożyła na ministra obowiązek ogłoszenia wykazu bezpłatnych leków dla seniorów najpóźniej do 1 września 2016 r., co oznacza, że w praktyce bezpłatne leki będą wydawane właśnie od tego dnia. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, opracowując wykaz, Minister Zdrowia ma wziąć po uwagę:

 

 1. zaspokojenie potrzeb zdrowotnych świadczeniobiorców,
 2. dostępność i bezpieczeństwo stosowania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych;
 3. roczny limit wydatków przewidziany na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok, przy czym w kolejnych latach wyniesie on:
  • 2016 r. – 125 000 tys. zł,
  • 2017 r. – 564 300 tys. zł,
  • 2018 r. – 643 300 tys. zł,
  • 2019 r. – 733 400 tys. zł,
  • 2020 r. – 836 000 tys. zł,
  • 2021 r. – 953 100 tys. zł,
  • 2022 r. – 1 010 300 tys. zł,
  • 2023 r. – 1 070 900 tys. zł,
  • 2024 r. – 1 135 100 tys. zł,
  • 2025 r. – 1 203 200 tys. zł;
 4. stosunek kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego w porównaniu do stosunku kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych objętych tym wykazem.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia opublikowany został projekt wykazu (http://www.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2016/08/zalacznik-d-75.pdf). Znalazły się na nim leki, które obecnie wydawane są pacjentom za odpłatnością ryczałtową, 30% lub 50% – 68 substancji czynnych, w tym 6 cząsteczek z ryczałtowym poziomem odpłatności.

 

Bezpłatne leki dla seniorów będą wydawane od września na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

 

Przewidywany termin opublikowania wykazu to 15 sierpnia br. Jednak bezpłatne leki dla seniorów będą wydawane z dniem wejścia w życie obwieszczenia o wykazie, czyli od 1 września.

 

 

 

 

_____________________________

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 652)Stan prawny obowiązujący na dzień 08.08.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VIII minus 7 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »