Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Fałszywe oskarżenia a badanie wariografem

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 05.07.2013

Żona fałszywie oskarżyła mnie o przemoc. Jest to bezpodstawne kłamstwo – nigdy nie uderzyłbym naszego dziecka ani jej. W naszym małżeństwie kłótnie zdarzają się dość często. Wiem, że żona oskarżyła mnie o czyny, które nigdy nie miały miejsca, a takie pomówienia są chyba karalne. Co zrobić, aby żona została poddana badaniu wariografem? Ja takim badaniom poddam się bez oporu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z informacji podanych w pytaniu nie wynika, aby już zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze w sprawie o znęcanie się (art. 207 Kodeksu karnego). Wiadomo jedynie, że żona prawdopodobnie złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Pana wskazanego przestępstwa. Należy ustalić, czy zostało wydane postanowienie przez prokuratora o wszczęciu czy też ewentualnie o odmowie wszczęcia dochodzenia.

 

Na razie nie przedstawiono Panu jeszcze zapewne konkretnych zarzutów, a postępowanie może toczyć się „w sprawie”, a nie przeciwko komukolwiek. Ponieważ w istocie należy rozważyć przeciwstawne twierdzenia Pana i małżonki dotyczące okoliczności, które mogą świadczyć o popełnieniu przestępstwa, postępowanie ma służyć wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości i ustaleniu, na ile będzie to możliwe, czy są podstawy do wystąpienia z aktem oskarżenia do sądu.

 

Gdy postępowanie przygotowawcze (dochodzenie) nie da podstaw do sformułowania aktu oskarżenia, zostanie wówczas umorzone na podstawie art. 17 § 1 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.). Zapewne w toku postępowania zostaną przesłuchane osoby z Państwa rodziny, bliscy znajomi, sąsiedzi. Inicjatywa dowodowa należy zarówno do potencjalnej pokrzywdzonej (żona), działającej także jako przedstawicielka ustawowa małoletniego pokrzywdzonego (dziecka), jak i do podejrzanego.

 

Badanie reakcji organizmu w związku z przesłuchaniem za pomocą wariografu (poligrafu), zwanego popularnie „wykrywaczem kłamstw”, jest zakazane w polskiej procedurze karnej. Mylne wyobrażenie społeczeństwa o możliwości zastosowania tego urządzenia wynika głównie z popularności amerykańskich produkcji filmowych i telewizyjnych, które przedstawiają zupełnie inny (niż polski) system prawa.

 

Jak stanowi przepis art. 199a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555 ze zm.), stosowanie w czasie badania przez biegłego środków technicznych mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu badanej osoby możliwe jest wyłącznie za jej zgodą. Badanie takie można jednak przeprowadzić równolegle z badaniem przez biegłego, nie zaś w czasie „zwykłego” przesłuchania lub składania wyjaśnień, które stanowią inne czynności procesowe. Dlatego domaganie się przez Pana takiego badania, jeśli nie ma ku temu potrzeby, będzie nieskuteczne. W praktyce stosuje się to rozwiązanie niezwykle rzadko, w przypadku poważnych przestępstw i tylko w toku dodatkowych, zleconych ekspertyz.

 

Podejrzani i oskarżeni także mogą zostać poddani takiemu badaniu na podstawie przepisu art. 74 K.p.k. w związku z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie poddawania badaniom lub wykonywania czynności z udziałem oskarżonego oraz osoby podejrzanej (Dz. U. Nr 33, poz. 299 ze zm.).

 

„Obowiązujący KPK zakazuje stosowania środków technicznych służących kontrolowaniu reakcji organizmu, w tym wariografu, tylko w związku z przesłuchaniem. Przepis w art. 199a dopuszcza możliwość posłużenia się w procesie karnym badaniami wariograficznymi przeprowadzonymi w ramach zleconej ekspertyzy przez biegłego za zgodą oskarżonego” (tak Sąd Najwyższy – Izba Karna w postanowieniu z dnia 1 października 2012 r., sygn. akt IV KK 237/12).

 

Słusznie Pan podejrzewa, że fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, kiedy osoba je składająca wie, że nie popełniono ww. przestępstwa, stanowi odrębne przestępstwo. W świetle art. 238 Kodeksu karnego podlega ono grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

 

Jeśli wszczęte postępowanie karne zostałoby umorzone lub prokurator odmówiłby wszczęcia postępowania, może Pan złożyć zawiadomienie przeciwko żonie. Sugeruję jednak gruntownie przemyśleć takie działanie, ewidentnie doprowadzi ono do eskalacji Państwa rodzinnego i małżeńskiego konfliktu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 4 =

20.10.2019

Wiele się zmieniło w przepisach prawa i obecnie wariograf jest dopuszczalny jako dowód w sprawie rozwodowej

Jacek

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki