
Indywidualne Porady Prawne
Sposoby badania nietrzeźwości u kierowcówAutor: Aleksandra Wilk-Fojud • Opublikowane: 25.11.2007 |
|
Opinia prawna na temat sposobów badania nietrzeźwości u kierowców. |
|
|
|
Truizmem jest dziś stwierdzenie, że nietrzeźwi kierowcy stanowią na drogach poważne zagrożenie. Chociaż wszyscy wiemy, że powodują wiele tragicznych w skutkach wypadków i pomimo kampanii medialnych czy innych form piętnowania takiego zachowania – prowadzących po alkoholu wciąż przybywa. Informują o tym tragiczne statystyki, zawierające dane o osobach zabitych i rannych w wypadkach przez nich spowodowanych.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan nietrzeźwości został zdefiniowany w art. 115 § 16 Kodeksu karnego i zgodnie z tym przepisem zachodzi wtedy, gdy:
Badanie nietrzeźwości kierowcy może być przeprowadzone w różny sposób. Do niedawna podstawowe znaczenie miała metoda analityczna krwi, obecnie najpowszechniejszą jest badanie wydychanego powierza przy pomocy urządzeń elektronicznych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie – kontrola obecności alkoholu w organizmie może obejmować badanie wydychanego powietrza, badanie krwi i badanie moczu.
Ustawa – Prawo o ruchu drogowym daje pierwszeństwo badaniom zawartości alkoholu w organizmie za pomocą urządzeń elektronicznych (art. 126 ust. 1 PrDrog). Dopiero gdy stan osoby kontrolowanej uniemożliwia takie badanie, ustalenie stopnia nietrzeźwości następuje na podstawie badania krwi lub moczu (art. 126 ust. 2 PrDrog).
Sformułowanie – stan osoby uniemożliwiający badanie urządzeniem elektronicznym, należy interpretować szeroko. Nie chodzi tu więc wyłącznie o stan zdrowia badanego, ale również stan wynikły z upojenia alkoholowego, jak również odmowa poddania się takiemu badaniu, które przecież wymaga aktywnego współdziałania badanego.
Urządzeniami elektronicznymi używanymi w celu ustalenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu są np.: alkomat firmy Siemens, alcotesty firmy Drager, alkometr A 2,0 firmy AWAT.
Wynik badania takim urządzeniem nie jest jednak dowodem niepodważalnym. Może zostać zakwestionowany poprzez wykazanie, że badanie zostało przeprowadzone urządzeniem nieposiadającym aktualnej kalibracji lub w sposób niezgodny z instrukcją. Wydruk obrazujący wynik badania alkomatem podlega ocenia jak każdy inny dowód.
W razie uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest poddawany badaniu na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Badaniu temu można poddać także inną osobę, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny.
Osoby poddane takiemu badaniu mają prawo żądać od organu kontroli ruchu drogowego przeprowadzenia badania krwi lub moczu, w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Mogą tego żądać zamiast badania elektronicznego albo już po nim, w ramach dodatkowego sprawdzenia. Stan prawny obowiązujący na dzień 25.11.2007 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>