Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sposoby badania nietrzeźwości u kierowców

Autor: Aleksandra Wilk-Fojud • Opublikowane: 25.11.2007

Opinia prawna na temat sposobów badania nietrzeźwości u kierowców.

Aleksandra Wilk-Fojud

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Truizmem jest dziś stwierdzenie, że nietrzeźwi kierowcy stanowią na drogach poważne zagrożenie. Chociaż wszyscy wiemy, że powodują wiele tragicznych w skutkach wypadków i pomimo kampanii medialnych czy innych form piętnowania takiego zachowania – prowadzących po alkoholu wciąż przybywa. Informują o tym tragiczne statystyki, zawierające dane o osobach zabitych i rannych w wypadkach przez nich spowodowanych.

 

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan nietrzeźwości został zdefiniowany w art. 115 § 16 Kodeksu karnego i zgodnie z tym przepisem zachodzi wtedy, gdy:

 

  1. „zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość; lub
  2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.”

 

Badanie nietrzeźwości kierowcy może być przeprowadzone w różny sposób. Do niedawna podstawowe znaczenie miała metoda analityczna krwi, obecnie najpowszechniejszą jest badanie wydychanego powierza przy pomocy urządzeń elektronicznych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie – kontrola obecności alkoholu w organizmie może obejmować badanie wydychanego powietrza, badanie krwi i badanie moczu.

 

Ustawa – Prawo o ruchu drogowym daje pierwszeństwo badaniom zawartości alkoholu w organizmie za pomocą urządzeń elektronicznych (art. 126 ust. 1 PrDrog). Dopiero gdy stan osoby kontrolowanej uniemożliwia takie badanie, ustalenie stopnia nietrzeźwości następuje na podstawie badania krwi lub moczu (art. 126 ust. 2 PrDrog).

 

Sformułowanie – stan osoby uniemożliwiający badanie urządzeniem elektronicznym, należy interpretować szeroko. Nie chodzi tu więc wyłącznie o stan zdrowia badanego, ale również stan wynikły z upojenia alkoholowego, jak również odmowa poddania się takiemu badaniu, które przecież wymaga aktywnego współdziałania badanego.

 

Urządzeniami elektronicznymi używanymi w celu ustalenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu są np.: alkomat firmy Siemens, alcotesty firmy Drager, alkometr A 2,0 firmy AWAT.

 

Wynik badania takim urządzeniem nie jest jednak dowodem niepodważalnym. Może zostać zakwestionowany poprzez wykazanie, że badanie zostało przeprowadzone urządzeniem nieposiadającym aktualnej kalibracji lub w sposób niezgodny z instrukcją. Wydruk obrazujący wynik badania alkomatem podlega ocenia jak każdy inny dowód.

 

W razie uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest poddawany badaniu na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

 

Badaniu temu można poddać także inną osobę, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny.

 

Osoby poddane takiemu badaniu mają prawo żądać od organu kontroli ruchu drogowego przeprowadzenia badania krwi lub moczu, w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Mogą tego żądać zamiast badania elektronicznego albo już po nim, w ramach dodatkowego sprawdzenia.Stan prawny obowiązujący na dzień 25.11.2007

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 9 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »