Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Badania sanitarno-epidemiologiczne

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 06.08.2013

Jestem współwłaścicielką firmy produkującej kosmetyki. Czy osoby pracujące przy produkcji kosmetyków powinny posiadać książeczkę sanitarno-epidemiologiczną? Czy w tej branży ona obowiązuje? Czy jest jakieś rozporządzenie określające zawody, których wykonywanie obliguje do poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008 r. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.):

 

„Art. 6. 1. Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym (…) podlegają:

 

1) podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną;

 

2) noworodki, niemowlęta i kobiety w ciąży, podejrzane o zakażenie lub chorobę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko;

 

3) nosiciele, ozdrowieńcy oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym;

 

4) uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;

 

5) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby”.

 

Należy podkreślić, że wykonanie badań każdorazowo z chwilą podjęcia pracy przy zmianie pracodawcy jest merytorycznie uzasadnione, gdyż w zależności od rodzaju wykonywanej pracy istnieje ryzyko szerzenia się różnych zakażeń lub szerzenia się ich różnymi drogami.

 

Obowiązek wykonania badań do celów sanitarno-epidemiologicznych określają także przepisy ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, według których „osoba pracująca w styczności z żywnością powinna uzyskać określone przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby” (art. 59 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia).

 

Obecnie nie istnieje już rozporządzenie jasno wskazujące zawody, których wykonywanie obliguje do posiadania książeczki epidemiologicznej. Co prawda żaden przepis nie wskazuje wprost, że przy produkcji kosmetyków należy taką książeczkę posiadać, ale jednak z punktu 5 art. 6 cytowanej ustawy można wywnioskować, że tak jak gabinety kosmetyczne, tak i firmy produkujące kosmetyki powinny swoim pracownikom nakazać posiadanie takiej książeczki.

 

Oczywiście w celu upewnienia się może Pani zadzwonić do swojego oddziału Państwowej Inspekcji Sanitarnej, aby zapytać, jak oni interpretują ów przepis. W moim odczuciu jednak Pani pracownicy powinni posiadać takie książeczki, zwłaszcza że pod obowiązywaniem rozporządzenia o wykazie prac, przy których istnieje konieczność posiadania takiej książeczki, wytwarzanie leków i kosmetyków było wymienione.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus VIII =

»Podobne materiały

Badanie lekarskie pracownika

Czy przysługuje dzień wolny na badania lekarskie pracownika (okresowe)? Pracuję na zmianie od 14 do 22 – czy jak mam badania, powiedzmy od 10 do 16, to muszę przyjść jeszcze do pracy? Czy nadgodziny w dniu wolnym od pracy, tj. w soboty lub święto, po 8h są obowiązkowe, jeśli dostaje się polece

 

Fałszywa książeczka sanepidowska

Przebywam czasowo w USA (mam wizę). Przed wyjazdem (w 2008 r.) okazało się, że ja i koleżanki ze sklepu miałyśmy fałszywe książeczki sanepidowskie. Po moim wyjeździe koleżanki zostały wezwane jako świadkowie. Teraz okazało się, że są kolejne przesłuchania, tym razem jesteśmy oskarżone. Wiem, że

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »